EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Sıcaklık Tespiti

Sıvı yük gemileri, esas olarak sıvı durumda olan yükleri taşıyan gemilerdir. Bu tür gemilere genelde tanker denmektedir ve sıvı yükler bu gemilerin tanklarında taşınmaktadır. Sıvı yük dendiği zaman ilk akla gelenler, ham petrol ve benzin gibi petrol ürünleri, nebati yağlar, kimyasal maddeler, asitler, şarap ve portakal suyu gibi yüklerdir. Ayrıca ortam sıcaklığı ve atmosferik basınç altında gazlar ve benzeri yükler de sıvı yük gemileri ile taşınmaktadır. Genelde taşınan yükün özelliklerine bağlı olarak farklı nitelikte sıvı yük gemileri kullanılmaktadır. Kimyasal madde taşıyan gemiler ise genelde alkol, asit, alkalin, monomer, klorlu alkenler ve bunlar gibi kimyasal maddeler taşır.

Sıcaklık Tespiti

Neticede bu sayılanlar tehlikeli yükler sınıfına girmektedir ve taşınmaları sırasında tanklardaki sıcaklık, basınç ve seviye ölçümleri önemli olmaktadır.

Tanker gemilerinde akaryakıt ve kimyasal yüklerin yük hesabı yapılırken, genelde temel fizik kuralına başvurulmaktadır. Yani yoğunluk = kütle / hacim ilkesi geçerlidir. Yine fizikteki kütlenin korunumu kuralı gereğince, sıcaklıktaki değişimler yoğunluk tarafından dengelenir ve standart sıcaklıktaki yoğunluk esas alınarak ölçülen hacmi ile sıcaklık değeri kalibre edilir.

Genel olarak kimyasal maddeler ile petrol ürünleri arasında, ısınmaya bağlı genleşme miktarı arasında farklılıklar bulunmaktadır. Kimyasal maddelerde genleşme değeri her bir derece için simetriktir. Fuel oil, mazot ve jet oil gibi petrol ürünlerinde ise bu genleşme asimetriktir.

Sıvı yüklerde yük miktarı hesabında kullanılan hacimler şu şekildedir:

  • Total observed volume, gözlem yapılan sıcaklıkta yük, tortu, önceki yükten kalan miktar ve suyun toplam hacmidir.
  • Gross observed volume, gözlem yapılan sıcaklıkta suyun dışında toplam yük ve tortu hacmidir.
  • Gross standart volume, gözlem yapılan sıcaklıkta suyun dışında yük, tortu ve önceki yükten kalan miktar toplam hacmin, hacim düzeltme faktörü uygulanmış durumudur.
  • Net standart volume, sadece yükün, hacim düzeltme faktörü uygulanmış toplam hacmidir.

Bu değerlerin tespit edilmesi için önce tanklardan ullage (fire) ve sıcaklık değerleri alınır. Sıcaklık tespit işlemi, talep edilirse gözetim ve denetim kuruluşları denetçileri gözetiminde yapılır.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine sıcaklık tespiti hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.