EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Protesto Mektupları

Protesto mektuplarını hazırlamak, uluslararası gözetim ve denetim kuruluşlarının verdikleri önemli hizmetlerden biridir. Denizcilik sektöründe faaliyet riskleri oldukça yüksektir. Hatta bu sektörde meydana gelen risklerin sonuçları, diğer sektörlere göre çok daha büyük etkilere sahiptir. Mahkemelik durumlarda, beklenen sonucun alınabilmesi, çoğu zaman yaşanan bir kaza veya olay ile ilgili doğru bilgilerin edinilmesine ve düzenli rapor ve kayıtların tutulmuş olmasına bağlıdır.

Protesto Mektupları

Protesto mektupları veya protesto yazıları, dünya genelinde farklı uygulamalar göstermektedir. Ama herhangi bir olay karşısında gerekli durumda protesto bildiriminde bulunulması ve buna dayanılarak yasal hakların ileri sürülmesi önemlidir. Bazı ülkelerde protesto mektuplarının noter tarafından onaylanması zorunluluğu bulunmaktadır. Protaction and Indemnity klüpleri (P&I klüpleri), yani koruma ve tazmin klüpleri, gemi işletmelerine yerel talep ve gereklilikler konusunda önerilerde bulunabilir.

Dava açılmasını gerektirecek herhangi bir olayda P&I klüpleri, bağımsız ve tarafsız uluslararası gözetim ve denetim şirketlerinden gemi mürettebatı ile görüşmesi ve araştırma yapması için gemiye çıkma konusunda talimat verebilir. Olay ile ilgili diğer taraflar da aynı şekilde talepte bulunabilirler.

Gemi işletmeleri, taşınmak üzere teslim alınan yükleri iyi koşullarda korumak, taşımak ve aynı şekilde teslim etmek zorundadır. Yük eğer gemi için uygun değilse, standartlara uygun şekilde yüklenmemişse, yükleme ve boşaltma işlemlerinde doğru yöntemler kullanılmamışsa, yükleme ve boşaltma işlemleri düzgün bir şekilde kontrol edilmemişse veya yolculuk boyunca yüklere gerekli özen gösterilmemişse, bu durumda yükün göreceği zararlardan gemi işletmesi sorumludur.

Eğer yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında kayıt tutulmaz ve rapor düzenlenmez ise gemi işletmelerinin kendilerini savunması mümkün değildir. Bu noktada gözetim kuruluşu denetçilerine çok iş düşmektedir. Herhangi bir olumsuz durumun gözlenmesi durumunda hazırlanacak protesto mektupları veya protesto yazıları, sonradan iş mahkemelere intikal ettiği zaman mal sahibinin kendini savunmasında önemli bir belge omaktadır. Genelde davacı taraf, hasar veya ziya durumunda, bu olay karada olsa bile gemiyi sorumlu tutmaktadır. Ya da geminin yetersiz durumda olduğunu, geminin denize elverişli olmadığını veya yükün gemiye elverişli olmadığını iddia etmektedir. Bu nedenle hatasız ve eksiksiz tutulacak kayıtların önemi büyüktür.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine protesto mektuplarının hazırlanması hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.