EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Ambar Temizlik ve Uygunluk Kontrolleri

Esas olarak gemi ambarlarında bir önceki seferde taşınan yük kalıntıları ve kir, pas, yağ ve ıslaklık gibi bir takım olumsuzluklar, bu ambarlara yüklenecek yeni yüklere zarar verebilir. Gemilerde ambar temizlik kontrolleri, bu şekilde yüklenecek malların hasar görmemesi için gözetim ve denetim kuruluşları tarafından verilen hizmetlerden biridir. Bu çalışmalarda sadece ambarların içi değil, ambarların çevresi ve ambar kapakları da kontrol edilir.

Ambar Temizlik ve Uygunluk Kontrolleri

Ambarlar, dökme yük taşıyan gemilerde, taşınacak kuru yükleri koymak için tasarlanmış kapalı bölmelerdir. Geminin kapasitesine yani taşıyacağı yüke bağlı olarak ambarların boyutları ve özellikleri de değişiklikler gösterir. Genel olarak kuru yük gemilerinde yük taşınacak yerlere ambar denirken, tankerde sıvı yük taşınacak yerlere tank denmektedir.

Ambar kapakları, ambara konulan yükleri çeşitli hava koşullarından korumak, ambar girişlerini su geçirmez duruma getirmek ve ambar girişlerinde yapıyı güçlendirmek amacı ile konulur. Ambar kapakları çelik veya ağaçtan yapılmış olabilir. Ambar kapakları, kapalı durumdayken hem taşınan yükün ağırlığına hem de gemi hareketlerinden oluşan yüklere dayanıklı olmak zorundadır. Ayrıca kapalı iken ambarı tam olarak kilitlemeli ve su geçirmez olmalıdır. Ayrıca ambar kapakları yükleme ve boşaltma işlerini engellemeyecek boyutta olmalıdır.

Ambar kapakları, ambarın dış hava koşullarından korunmasında, dolayısıyla temiz kalmasında önemli bir işleve sahiptir.

Kuru yük gemilerinde ambar temizliği konusunda dikkate alınan beş farklı var:

  • Hastane temizliği (en sıkı temizlik gerektiren standart budur)
  • Tahıl temizliği (bu yüksek seviyede temizlik gerektirir)
  • Normal temizlik
  • Kürek temizliği
  • Üzerine yükle

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları denetçileri tarafından, bir önceki seferde taşınan yüklerin özelliği yanında bu seferde taşınacak yüklerin de özellikleri dikkate alınarak bu standartlardan biri çerçevesinde ambar temizlik ve uygunluk kontrolleri yapılmaktadır.

Kısaca gemilerde taşınacak yüklerin güvenli bir şekilde ve zarar görmeden taşınabilmesi, gemi ambarlarının temizlik ve kondüsyonunun iyi olmasına bağlıdır.

Kuruluşumuz, gözetim hizmetleri kapsamında, uygunluk kontrolleri de yapmaktadır. Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, uygunuluk kontrolleri kapsamında müşterileri adına ambar temizlik ve uygunluk kontrolleri de yapmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.