EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Gözetim Hizmetleri

Numune Alımı ve Numune Hazırlama

Uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları tarafından verilen numune alma ve numune hazırlama faaliyetleri genel olarak şu amaçlarla yapılmaktadır:

Numune Alımı ve Numune Hazırlama

 • Malların menşeini tespit etmek
 • Malların tarife sınıflandırmalarını belirlemek
 • Uluslararası yasak ve kısıtlama önlemlerine tabi olan malları ve teknolojileri kontrol etmek
 • Sıvı yakıtlarda marker’ların (işaretleyicilerin) olduğunu saptamak
 • Alkollü içeceklerde bulunan denatüran içeriğini tesbit etmek
 • Uyuşturucu maddeleri ve diğer psikoaktif maddeleri saptamak
 • Tüketicilerini güvenliğini sağlamak
 • Çevre koşullarını korumak

Üçüncü dünya ülkelerine yasa dışı ve sağlığa zararlı atık gönderimini önlemek için de gümrük kontrolleri yapılmaktadır. Bu durumlarda atıkların analizi için numune almak gerekebilir.

Gözetim ve denetim kuruluşları denetçileri nezaretinde alınan numuneler, analiz edilmek üzere akredite bir laboratuvara gönderilir ya da mobil tanı araçları kullanılarak yerinde bir takım analizler yapılabilir.

Numune alma ve numune hazırlama çalışmalarında şu noktalar çok önemlidir:

 • Numune almanın amacı
 • Malların çeşit ve özellikleri
 • Malların tek tip olması
 • Malların sevkiyat büyüklüğü

Genel kural olarak alınan numuneler, malların bütününü temsil edecek özellikte olmalıdır. Eğer söz konusu mallar için çıkarılmış yasal düzenlemeler varsa numune alma, numune hazırlama ve analiz yöntemlerinde bunlara uymak zorunludur. Ancak uygulamada birçok mal için özel numune alma yöntemini belirleyen bir yasal düzenleme yoktur.

Sıvı yüklerden numune alınırken yükün homojen olup olmaması önemlidir. İçinde asılı partiküller olmayan sıvı yükler homojendir. Örneğin içinde zeytinyağı bulunan bir tanker homojen görünse de aslında değildir. Yağın tortusu tankın dibinde birikir ve tankerdeki yağ homojen olamaz.

Yükler birden fazla homojen partiden meydana gelmişse, bu partilerin büyüklüğü tespit edilmeli ve yükün her partisinden numuneler alınmalıdır.

Heterojen yükler, malların fiziksel özelliklerinin yükün genelinde farklılık gösterdiği yüklerdir. Bu durumda yükün bir noktasından numune almak yanlıştır. Yükün farklı yerlerinden numuneler alınmalıdır. En uygun çözüm, sevkiyatın tamamını temsil etmesi için her paketten numune almaktır. Ancak, pratikte bu mümkün olmayabilir. Bu nedenle denetçiler bu durumlarda riski en aza indirmek için en uygun numuneyi elde edecek bir muayene ölçeği uygulamaktadır.

Kuruluşumuz, birçok denetim hizmetleri arasında talep eden müşterilerine numune alımı ve numune hazırlama hizmetleri de sunmaktadır.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.