Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Siyanürleme Teknolojileri - Siyanür İmhası

Siyanür, çok güçlü bir zehirdir. Bu yüzden siyanür ile yıkama yöntemi, özellikle çevre kuruluşları tarafından büyük tepki almaktadır. Buna karşılık işletmeler gerekli bütün önlemleri almakta ve siyanürün yıkıcı etkisini kontrol altına alabilmektedir. Aslında siyanür, diğer birçok zehirde olduğu gibi canlı organizmalarda birikme yapmayan ve geçici etkiler gösteren bir zehirdir.

Siyanürleme Teknolojileri - Siyanür İmhası

Yerküreyi saran troposfer tabakası, atmosferin yer kabuğuna temas eden en alt tabakasıdır. Stratosfer, ise troposferdan başlar ve 50 kilometre yüksekliğe kadar uzanır. Troposferin kuzey yarım küresi üzerinde ve stratosferde, ortalama 150 ppb (yani metreküpte 150 miligram) siyanür bulunmaktadır. Güneş ışınlarının etkisiyle bu siyanür parçalanır ve bitkiler ve bakteriler tarafından biyolojik olarak bozunur. Siyanür molekülü çok hareketli olduğu için doğada serbest siyanüre rastlanmaz. Genelde siyanidler diğer bileşiklerle birleşir veya eser metallere tutunur. Altın yıkamada kullanılan çözeltilerde serbest siyanür, siyanid iyonu şeklindedir. Siyanid, asidik ortamda hidrolize uğradığı zaman kolayca buharlaşır ve atmosfere karışarak tehlike yaratır. Bu durum tamamen ortamın pH değerine bağlıdır. Bu yüzden kullanılan çözeltiye kireç veya sodyum hidroksit ilave edilmektedir.

Bu tür tehlikeler yaşamamak için, çalışmalar sonrasında siyanürün imha edilmesi gerekmektedir. Altın atıklarından siyanürün yok edilmesi, altının metalürjik geri kazanımı bakımından önemli bir noktadır. Bu tür çalışmalar ile atıklarda izin verilen konsantrasyon sınırlarını belirten çevresel düzenlemelere uyulmuş olmakta, faliyetlerden çıkan atıkların kimyasal bileşimleri tespit edilmekte ve detoksifikasyon yöntemlerine uyulmaktadır.

Siyanür imhası konusunda alkali klorlama, hidrojen peroksit veya sülfür dioksit havası gibi farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Kuruluşumuz siyanürleme teknolojileri kapsamında siyanür imhası hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Siyanürleme teknolojileri kapsamında verilen siyanür imhası hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok metalurji ve proses tasarımı hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.