Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Birim Faaliyetleri ve Metalürji Hizmetleri - Ufalama ve Cevher Zenginleştirme

Madencilik faaliyetlerinde cevher hazırlama süreçlerinin temelde üç adımı bulunmaktadır. Birinci adım, kırma, öğütme ve sınıflandırma çalışmalarının yapıldığı hazırlama adımıdır. İkinci adım, ayıklama, gravite ile zenginleştirme, manyetik ayırma, elektrostatik ayırma ve kiyasal zenginleştirme yöntemlerinin uygulandığı zenginleştirme adımıdır. Nihayet üçüncü adım, susuzlandırma, kurutma, artık ve konsantrasyon depolama ve arıtma gibi yöntemlerinin uygulandığı zenginleştirme sonrası işlemler adımıdır.

Birim Faaliyetleri ve Metalürji Hizmetleri - Ufalama ve Cevher Zenginleştirme

Cevher zenginleştirme çalışmaları, cevher içinde bulunan değerli mineralleri değersiz olan minerallerden ayırmak için gerçekleştirilmektedir. Zenginleştirme çalışmaları tanelerin serbestleşme boyutuna bağlı olarak 1 milimetreden büyük veya 1 milimetreden küçük boyutlarda yapılmaktadır.

Maden ocaklarından çıkarılan cevher önce boyut küçültme veya ufalama işlemlerine tabi tutulur. Bunun için kırma ve öğütme cihazları kullanılmaktadır. Zenginleştime çalışmaları bundan sonra başlar. Zenginleştirme sonrasında da maden konsantrasyonu ve artıklar çıkar. Artıklar, madenden kalan kısımdır, atıklar ise işe yaramayan, atılacak kısımdır. Bazen zenginleştirme sonrasında çıkan ara ürünler yeniden boyut küçültme veya ufalama işlemine tabi tutulur.

Cevher içindeki değerli mineralleri değersiz minerallerden ayırmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin başlıcaları, ayıklama ile zenginleştirme (sorting), boyuta göre sınıflandırma, özgül ağırlık farkına göre zenginleştirme (gravite), manyetik ayırma ile zenginleştirme, elektrostatik ayırma ile zenginleştirme, yüzey özelliğine dayanan zenginleştirme, kimyasal zenginleştirme ve biyolojik zenginleştirme yöntemleridir.

Kuruluşumuz birim faaliyetleri ve metalürji hizmetleri kapsamında ufalama ve cevher zenginleştirme hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Birim faaliyetleri ve metalürji hizmetleri kapsamında verilen ufalama ve cevher zenginleştirme hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece biridir. Bunun dışında başka birçok metalurji ve proses tasarımı hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.