Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Birim Faaliyetleri ve Metalürji Hizmetleri - Ağırlık Ayırma

Madencilik sektöründe zenginleştirme çalışmaları çeşitli nedenlerle yapılmaktadır. Bir neden, teknolojik gereksinimlerdir. Örneğin cam üretiminde kullanılan kuvars kumu içindeki demir oranının binde 1’in altında olması gerekir. Ayrıca boyutlarının 0.1 ile 0.5 milimetre arasında olması gerekir. Bu özellikleri elde etmek için ufalama, sınıflandırma ve zenginleştirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Zenginleştirme işlemleri ekonomik nedenlerle de yapılabilir. Örneğin içeriğinde binde 5 oranında altın bulunan bir cevher, bu şekli ile satılamaz. Bu cevherin zenginleştirilmesi ve konsantre edimesi gerekir. Bunun gibi içeriğinde yüzde 5 oranında kromit bulunan bir cevherin yüzde 30 oranında konsantre edilmesi gerekir. Zenginleştirme işlemlerinin yapılmasında çevresel koşullar da etken olabilir. Örneğin içeriğinde yüzde 2’den fazla kükürt bulunan kömürlerin satılması, kükürt dioksit emisyonları ve asit yağmurları yüzünden yasaklanmıştır. Bu nedenle kömür hazırlama tesislerinde kükürt konstanstrasyonu yüzde 2’nin altına düşürülmelidir.

Birim Faaliyetleri ve Metalürji Hizmetleri - Ağırlık Ayırma

Cevher zenginleştirme yöntemlerinden biri de ağırlık ayırma yöntemidir. Bu yöntemde esas alınan, minerallerin özgül ağırlık farklarıdır (gravite). Her mineralin kendine özgü özgül ağırlıkları bulunmaktadır ve zenginleştirme işleminde bu özellikten yararlanılır. Oldukça ekonomik olan bu yöntem yaygın olarak kullanılmaktadr. Ayrıca bu yöntemin uygulama alanı oldukça geniştir. Özgül ağırlık farkı ile zenginleştirilen minerallerin başında kömür, krom, manganez, sahil kumları ve barit gelir. Bu yöntemde, jig ile zenginleştirme, ağır ortam ayırması, tabaka halinde akan akışkan ortamda zenginleştirme, spiral oluk ve sarsıntılı masa gibi farklı uygulamalar yapılmaktadır.

Kuruluşumuz birim faaliyetleri ve metalürji hizmetleri kapsamında ağırlık ayırma hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Birim faaliyetleri ve metalürji hizmetleri kapsamında verilen ağırlık ayırma hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece biridir. Bunun dışında başka birçok metalurji ve proses tasarımı hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.