Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Pilot Tesisler - Reoloji ve Bulamaç Akışı

Reoloji bilimi, cisimlerin, maruz kaldıkları belli bir gerilim altında zamana bağlı olarak şekil değiştirmelerini veya deformasyona uğramalarını inceleyen bir bilim dalıdır. Katı maddeler de sıvılar gibi deformasyona uğrayabilir ve şekil değiştirebilir. Bu nedenle reoloji kavramı, genel olarak katılarda deformasyon, sıvılarda ise akış özelliklerini tanımlamak için kullanılmaktadır. Esasen bu kavramın Latince kökeni olan rheo sözcüğü akmak anlamına gelmektedir.

Pilot Tesisler - Reoloji ve Bulamaç Akışı

Katılar da sıvılar da gerilim altında şekil değiştirmektedir. Bu şekil değiştirmede malzemelerin kendi ağırlıkları da etkilidir. Bu yüzden malzemeler dış kuvvet olmadan da deformasyona uğrayabilir. Ancak yinde de katı cisimlerin kendi ağırlıklarından kaynaklanan deformasyon, çok küçük bir değerdedir ve genelde dikkate alınmaz.

Kuvvet karşısında deformasyon veya şekil değiştirme miktarı, maruz kalınan kuvvetin gücüne, uygulama doğrultusuna, hızına ve cismin yapıldığı malzemenin viskozitesine göre farklı olmaktadır. Viskozite, malzemelerin akmaya karşı gösterdiği direnç değeridir.

Malzemeler, gerilmeler altında elastik ve viskoz davranış şekilleri göstermektedir. Bir malzemeye uygulunan kuvvet geri çekildiği zaman malzeme ilk şekline geri dönüyorsa, buna elastik davranış denmektedir. Viskoz davranış şeklinde, uygulanan kuvvet geri çekildiği zaman malzeme gecikmeli şekil değişimi göstermektedir. Elastik davranış zamandan bağımsız olurken, viskoz davranış zamana bağlıdır.

Madencilik sektöründe sıvıların katılardan, katıların katılardan, örneğin bulamaçlardan fiziksel ayırımını kapsayan süreçler, reolojiye tabi olmaktadır. Bulamaçlarının reolojik özellikleri, pojelerin başarılı olup olmamasında belirleyici bir faktördür.

Kuruluşumuz pilot tesis hizmetleri kapsamında reoloji ve bulamaç akışı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Pilot tesis hizmetleri kapsamında verilen reoloji ve bulamaç akışı hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece biridir. Bunun dışında başka birçok metalurji ve proses tasarımı hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.