Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

İklim Değişim Hizmetleri - PAS 2050 Karbon Ayak İzi

Karbon ayakizi kavramı, belli bir faaliyetin veya işletmenin neden olduğu sera gazı emisyonlarının miktarını tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Bu nedenle işletmelerin ve insanların iklim değişikliklerine katkılarını değerlendirmenin bir yoludur. Bu emisyonları ve bunların nereden geldiğini anlamak ve bunları azaltmak için karbon ayakizinin bilinmesi gerekmektedir. Daha önce işletmeler kendi karbon ayak izlerine odaklanmışlardı, ancak bugün tüm tedarik zincirindeki emisyonlarla daha fazla ilgileniyorlar.

İklim Değişim Hizmetleri - PAS 2050 Karbon Ayak İzi

İşletmelerin kendisi tarafından kontrol edilmeyen süreçlerle ilgili miktarı içeren tedarik zinciri sera gazı emisyonları, işletme düzeyinde veya tek bir ürün seviyesinde ölçülebilir. Hem işletme bazında hem de ürün tedarik zinciri bazında emisyon değerlendirmesinde fayda bulunmaktadır. Ancak İngiliz Standartlar Enstitüsü (BSI) tarafından tasaralanan PAS 2050 standardı sadece ürün düzeyinde emisyonlara odaklanmaktadır (PAS 2050: 2011 Mal ve hizmetlerin yaşam döngüsü sera gazı emisyonlarının değerlendirilmesi için şartname standardı).

Ürünlerin karbon ayakizini tüm yaşam döngüleri boyunca ölçmek, işletmelerin ihtiyaç duydukları bilgileri toplamaları için güçlü bir yöntemdir. Bu şekilde işletmeler sera gazı emisyonlarını düşürmekte, maliyet tasarrufu fırsatlarını belirlemekte, tedarikçi firmalar, malzemeler, ürün tasarımı, üretim süreçleri ve benzeri karar süreçlerine emisyon etkisini dahil etmekte, çevresel sorumluluklarını yerine getirmekte ve ürün karbon ayak izleri hakkında bilgi almak isteyen müşteri taleplerini karşılamaktadır.

Ürün karbon ayakizi dendiği zaman, bir ürünün yaşam döngüsü boyunca, hammadde temininden üretime, dağıtımdan tüketiciye sunuma ve imha edilmesine kadar sera gazı emisyonları ifade edilmiş olmaktadır. Sera gazları, karbondioksit, metan, azot oksidi, hidroflorokarbonlar ve perflorokarbonlardır.

Kuruluşumuz iklim değişim hizmetleri kapsamında PAS 2050 Karbon ayak izi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

İklim değişim hizmetleri kapsamında verilen PAS 2050 Karbon ayak izi hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka kalite, sağlık, güvenlik ve çevre hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.