Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Siyanürleme Teknolojileri - Siyanür İle Geri Kazanım

Siyanür ile yıkama yönteminin özellikle küçük ölçekli değerli metal madenciliğini ciddi şekilde etkilemesinde, iki faktör etkili olmuştur. Birincisi, yıkama havuzlarının tabanlarında kullanılan örtüler, bugün oldukça kolay ve ekonomik bir şekilde elde edilebilmektedir. İkincisi de, bugüne kadar uygulana gelen çinko ile çökertme yöntemi yerine, bu yöntemde aktif karbon tanelerinin kullanılmasıdır. Bunlar, siyanur çözeltisinden altın ve gümüşün, çok çabuk ve dülük maliyetle alınmasına imkan vermektedir.

Siyanürleme Teknolojileri - Siyanür İle Geri Kazanım

Siyanür ile yıkama yönteminde, içinde cevher bulunan kütle halindeki kayaca, siyanür püskürtülmekte ve altın ve gümüş gibi değerli metaller, yıkanarak elde edilmektedir. Bu yöntem uygulanarak bir günde, içinde 2,2 ppm altın bulunan 7200 ton cevher işlenebilmektedir. Çalışmaların başında içinde cevher bulunan kayaç kırılarak, geçirgen olmayan bir zemine yayılmaktadır. Bu yığının büyüklüğü ortalama, yüksekliği 4 metreyi bulan 300 tonluk bir kütledir. Kayacın geçirgenliğine bağlı olarak kırılma boyutuna karar verilmektedir. Ufalanmış kayacın tabanına geçirimsizliği sağlamak için dayanıklı malzemeden üretilen örtüler kullanılmaktadır. Yığının üzerine fıskiyeleme yapılarak, seyreltilmiş alkalin siyanid çözeltisi püskürtülmektedir. Altın ve gümüş bu sırada çözünmektedir. Yıkama süresi duruma göre 60 gün sürebilir. Yığın yıkama yöntemi genelde başarılı bir cevher zenginleştirme yöntemidir.

Ancak işletmeler açısından hem siyanür kullanmanın bir maliyeti söz konusudur, hem de katı çevre düzenlemelerine uymak ve sürdürülebilir bir üretim yapmak gerekmektedir. Bu açıdan işletmeler siyanür geri kazanım yöntemlerine ilgi göstermektedir.

Kuruluşumuz siyanürleme teknolojileri kapsamında siyanür ile geri kazanım hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Siyanürleme teknolojileri kapsamında verilen siyanür ile geri kazanım hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok metalurji ve proses tasarımı hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.