Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Jeokimya Hizmetleri - X Işını Floresanı Hizmetleri - Bütün Kayaç Analizi

Kayaçlar, esas olarak mineral topluluklarıdır. Mineraller ve kaya parçaları bir araya gelerek kayaçları oluşturmaktadır. Bu kayaçlar, meydana gelme koşullarına ve temel özelliklerine bağlı olarak üç grupta ele alınmaktadır: magmatik kayaçlar, metamorfik (başkalaşıma uğramış) kayaçlar ve sedimanter (tortul) kayaçlar.

Jeokimya Hizmetleri - X Işını Floresanı Hizmetleri - Bütün Kayaç Analizi

Magmatik kayaçlar, yeraltından fışkıran magmanın veya lavların soğuması ve katılaşması ile oluşmuşlardır. Eğer bu oluşum yerkürenin derinlerinde meydana gelmişse, bunlara derinlik kayaçları denir. Granit bu şekilde oluşmuştur. Eğer bu oluşum yekürenin yüzeyinde meydana gelmişse, bunlara volkanik kayaçlar denir. Bazalt bu şekilde oluşmuştur.

Metamorfik (başkalaşıma uğramış) kayaçlar, minerallerin sıcaklık ve basınç etkisi ile değişime uğraması ve kristallenmesi ile oluşmuşlardır.

Sedimanter kayaçlar ise, daha önce oluşmuş kayaçların parçalanması, yer değiştirmesi, göçük ortamlarda birikmesi ve taşlaşması ile oluşmuştur. Genelde tabakalı bir yapı gösteren sedimanter kayaçlar üç grupta ele alınmaktadır: kırıntılı, kimyasal ve organik sedimanter kayaçlar.

Gelişmiş laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilen bütün kayaç analizlerinde şu cihazlar kullanılmaktadır:

  • ICP-AES (ICP95A)
  • X ışını floresanı (XRF76C)

Bütün kayaç analizleri yapılırken amaçlanan, bir kayaç numunesinde bulunan başlıca element oksitlerin tespit edilmesidir. Başlıca element oksitleri şunlardır: alüminyum oksit (Al2O3), kalsiyum oksit (CaO), kromyum oksit (Cr2O3), potasyum oksit (K2O), magnezyum oksit (MgO), sodyum oksit (Na2O), fosfor pentoksit (P2O5), demir 3 oksit (Fe2O3), silisyum dioksit (SiO2) ve titanyum dioksit (TiO2).

Kuruluşumuz analitik hizmetler arasında verilen jeokimya hizmetleri kapsamında, X ışınları floresan spektrometresi hizmetleri arasında bulunan bütün kayaç analizi hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Jeokimya hizmetleri kapsamında verilen X ışınları floresan spektrometresi hizmetleri arasında bulunan preslenmiş bütün kayaç analizi hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece biridir. Bunun dışında başka birçok analitik test hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.