Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Stratejik Metaller - Grafit ve Nadir Toprak Elementleri

Periyodik tabloda 17 adet kimyasal element, nadir toprak elementleri olarak tanımlanmıştır. Bunların 15 tanesi lantanit grubu elementlerdir. Bunlara ilave olarak skandiyum ve itriyum da nadir toprak elementleri kabul edilmiştir. Sanayide bu elementlerin az miktarda kullanılıyor olması, ürünün kalitesini önemli miktarda yükseltmektedir. Yüksek teknoloji ürünlerinde de, performansa etkisi çok fazla olmasa da nadir toprak elementleri kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, mobil telefonların ekranlarında, mikrofonlarında ve içindeki devrelerlerde 8 adet nadir toprak elementi kullanılmaktadır.

Stratejik Metaller - Grafit ve Nadir Toprak Elementleri

Nadir toprak elementlerine en yüksek talep Çin’den gelmektedir. Teknolojik ilerlemeler sürdükçe bu elementlere olan talep de yükselmektedir.

Başlıca nadir toprak elementleri, lantan, seryum, neodimyum, samaryum, evropiyum, tulyum, iterbiyum ve lütesyumdur. Bunlar kayaçlarda karbonat, oksit, fosfat ve silikatlar şeklide bulunmaktadırlar. En fazla kullanıldığı alanlar şu şekilde sayılabilir: havacılık bileşenleri, Mercury buhar lambaları, lazerler, mikrodalga filtreleri, kamera lensleri, pil elektrotları, mıknatıslar, karbon ark aydınlatma, seramik kapasitörler, nükleer piller, nötron yakalama, bilgisayar hafızaları, floresan lambalar, portatif X-ray makinalar ve yüksek kırılma endeksli camlar.

Grafit, kurşuni siyah renkli, maden parlaklığında, yağlı yapıda, yumuşak ve kolayca ufalanabilen, doğal bir tür karbondur. Genelde kurşunkalem ve bazı aygıtların yapımında kullanılmaktadır. Yağ haline getirilerek, makinelerin çalışan parçaların birbirine sürtünerek aşınmasını önlemek amacıyla yağlayıcı olarak da kullanılmaktadır. Grafit, kaliteli kömür ile elmas arasında yer alan değerli bir maddedir.

Kuruluşumuz endüstriyel güçlüklere karşı hizmetler kapsamında stratejik metal hizmetleri arasında grafit ve nadir toprak elementleri hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Stratejik metal hizmetleri arasında verilen grafit ve nadir toprak elementleri hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok endüstriyel güçlüklere karşı hizmetler de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.