Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Çevresel Mineraloji - Asit Üreten Mineraller

Jeokimya bilimi, jeoloji ve kimya bilimlerinin birlikte hareket ettiği ve bu disiplinler arası ilişki kurduğu bir bilim dalıdır. Jeokimya bilimi, basitçe yerkürenin kimyasal bakımdan incelendiği bir bilim dalıdır. Madencilik sektörü açısından jeokimyanın önemi, yerkürede bulunan elementlerin miktar ve dağılımlarının tespit edilmesi yönünde yaptığı çalışmalardır. Jeokimya biliminin maden aramacılığı ile ilgili yönü, daha çok uygulama tarafıdır. Bu çerçevede kimyacılar, maden yataklarının bulunabilmesi amacı ile yerkürenin elementel dağılımını tespit etmekte, buna yönelik yöntemler araştırmakta ve kullanılmaktadır. Yerkürenin elementel dağılımını tespit etmeye yönelik analiz yöntemlerine ise jeokimyasal analizler denmektedir. Bu analizlerde majör elementler, minör elementler ve iz elementlere odaklanılmaktadır.

Çevresel Mineraloji - Asit Üreten Mineraller

Majör elementler, yerkürede yüzde 1’den fazla miktarda bulunan ve genelde kayaçların yüzde 95’ini oluşturan alümünyum, silisyum, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve sodyum elementleridir. Bu elementler yapısal olarak oksijen ile bileşik oluşturmakta ve oksit yapıları ile tayin edilmektedir.

Jeokimya biliminin bir çalışma konusu da asit üreten veya nötrleştiren minerallerin, çevreye dağılmasını kontrol altında tutmak için yeni yöntemler geliştirmektir. Asidik kayaç drenajı problemlerini çözmenin en önemli adımı, buna neden olan asit üreten veya nötrleştiren mineralleri tespit etmektir. Bilim adamları, asit üreten mineralleri veya fazları karakterize etmek için, çevre mineralojisini kullanmaktadır. Bu şekilde gelecekte olası kirlenmeler tespit edilmekte ve ürünlerin ve atık maddelerin arıtılması ve işlenmesini içeren çözümler geliştirilmektedir. Asidik kayaç drenajı yönetiminde ve uzun süreli çevresel sorumlulukların yerine getirilmesinde, cevherlerin asit üretme potansiyelinin tespit edilmesi önemlidir.

Kuruluşumuz çevresel mineraloji hizmetleri kapsamında asit üreten mineraller hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Çevresel mineraloji hizmetleri kapsamında verilen asit üreten mineraller hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece biridir. Bunun dışında başka birçok metalurji ve proses tasarımı hizmetleri de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.