Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Kömür ve Kok Analizleri - Sülfür Analizi

Kömürler, kırılgan, gevrek, yanabilen ve içeriğinde organik maddeler dışında farklı özellikte inorganik maddeler de bulunan tortul kayaçlardır. Genel olarak insanlar, kömürlerin fiziksel özelliklerinden çok kimyasal özelliklerini bilmektedir. Kömürlerin başlıca fiziksel özelliklerinden biri olan yoğunlukları, içerdikleri inorganik madde miktarı ve nem oranı bağlı olarak artmaktadır. Bir başka fiziksel özelliği poroziteleridir, yani gözeneklilik oranıdır. En düşük porosite oranı antraisttedir (yüzde 3). Bu oran kömürün kömürleşme derecesine bağlı olarak yüzde 25’e kadar çıkabilir. Kömürün sertilik derecesi de fiziksel özelliklerden biridir.

Kömür ve Kok Analizleri - Sülfür Analizi

Kömürün kimyasal özelliklerine gelince. Bunlar kömürlerin kalitesini ortaya koyan kalori değerleri ile ilgilidir ve kısa ve elementel analizlerle belirlenir. Kömürlerin kısa analizleri arasında uçucu madde, kül, nem ve sabit karbon analizleri yapılmaktadır. Kömürlerin elementel analizleri ile, içeriğinde bulunan karbon, kükürt, oksijen, azot ve hidrojen elementleri tespit edilmektedir.

Gelişmiş laboratuvarlarda, kömür ve kok gibi organik maddelere ve içeriğinde kireç taşı, toprak ve çimento bulunan maddelere kükürt tayini işlemleri tapılmaktadır. Bu işlem sırasında kömür çok yüksek sıcaklıkta saf oksijen ortamında yakılmakta ve serbest, organik, sülfat ve piritik bütün kükürt formlarının kükürt dioksite dönüşmesi sağlanmaktadır. Daha sonra kükürt dioksit gazı yoğunluğu ölçülmektedir.

Kükürdün başka bir element ile yaptığı bileşiklere sülfür denmektedir. Kimyasal alanda, -2 yükseltgenme seviyesinde kükürt içeren kimyasal bileşiklerin bir kısmına sülfür denmektedir.

Kuruluşumuz analitik hizmetler arasında verilen kömür ve kok analiz hizmetleri kapsamında, sülfür analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Kömür ve kok analiz hizmetleri kapsamında verilen sülfür analiz hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka analitik test hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.