Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Stratejik Metaller - Demir Cevheri

Nadir elementler olarak tanımlanan 17 element, lityum, tantal ve niyobyum ile birlikte demir cevheri, ekonomi, ilaç sanayi, savunma sanayi ve alt yapı teknolojileri için son derece önemli elementler olarak kabul edilmektedir. Askeri, endüstriyel ve ticari faaliyetlerin geliştirilmesi ve desteklenmesi açısından gerekli bulunan bu elementler, stratejik metaller ya da stratejik madenler olarak adlandırılmaktadır. Bu metallerin ortak özelliği, yer kabuğudan sınırlı miktarda bulunmaları ve bu nedenle çok değerli olmalarıdır. Bir özellikleri de dağınık bir yapıda olmalarıdır.

Stratejik Metaller - Demir Cevheri

Demir ve çelik, metaller arasında günlük yaşantıda en fazla kullanılan metallerdir. Aslında geçmişte insanlar demiri, bakır, tunç ve altından çok daha sonra kullanmaya başlamışlardır. Bugün demir, sanayinin temel hammaddesidir ve ülkelerin kalkınmasında büyük bir rol oynamaktadır. Bu yüzden günümüzde düşük tenörlü demir cevherleri de değerlendirilmektedir. Dünyada demir cevheri rezervlerinin 170 milyar ton olduğu hesaplanmıştır. Bu rezervlerin önemli bir kısmı Avustralya, Brezilya, Kanada, ABD ve Hindistan’dadır.

Demir cevheri, demir çelik sektörünün temel hammaddesidir. Çelik sanayiinde kullanılan demir cevherleri tenörünün, en düşük yüzde 55 olması istenmektedir. Demir cevherleri doğada manyetit, hematit, siderit ve pirit mineralleri şeklinde bulunmaktadır.

Genel olarak demir cevheri madenciliği, çelik üretimi ile birlikte değerlendirilmektedir. Ülkemiz çelik üretiminde dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Ancak üretimin yüzde 71’i ithal hurdaya dayalı ark ocaklarında, yüzde 29’u ise ağırlıklı olarak ithal demir cevherine bağlı demir çelik tesislerinde yapılmaktadır.

Kuruluşumuz endüstriyel güçlüklere karşı hizmetler kapsamında stratejik metal hizmetleri arasında demir cevheri hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Stratejik metal hizmetleri arasında verilen demir cevheri hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok endüstriyel güçlüklere karşı hizmetler de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.