Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Kimyasal Testler - Değerli Metal Testleri - Ateş Analizi

Altın, gümüş ve platinyum gibi elementler çok farklı yöntemlerle analiz edilmektedir. Örneğin uygulamada sıkça başvurulan yöntemler şunlardır: ateş analiziyle platinyum, paladyum ve altın analizi, elenmiş metaller (maden çamuru metalleri), nikel sülfür ateş testi ile PGE analizi, kral suyunda özütleme ile altın analizi ve altın ve gümüş külçe analizi gibi.

Kimyasal Testler - Değerli Metal Testleri - Ateş Analizi

Ateş analizinin temel amacı, belli miktarda bir malzemede bulunan değerli metalin gerçek değerini tespit etmektir. Genel olarak, maden kaynaklarını değerlendirmek, kalite kontrolü yapmak, işletmelere envanter konusunda destek olmak ve çevre problemlerine ışık tutmak için ateş analizleri yapılmaktadır. Bu analizlerden beklenen doğruluk düzeyi, analiz sonuçlarının nasıl kullanılacağına ve hangi alanda yararlanılacağına bağlıdır. İlke olarak, kullanım alanlarına bağlı olarak kabul edilebilir hata sınırları farklıdır.

Değerli metallerin klasik ateş analizi, esas olarak üç temel işlemden geçmektedir. Birinci işlem metallerin bir potada toplanmasıdır. İkincisi işlem bir takım yöntemlerle metallerin birbirinden ayrılmasıdır. Üçüncü işlem ise her metalin kütlesinin ölçülmesidir. Potada toplanan değerli metaller, birbirlerinden ayrılması için eritilmektedir.

Kısaca ateş analizi (fire assay), değerli metal cevherlerden altın ve platinyum grubu konsantrasyonları elde etmeye yarayan standart bir süreçtir. Platinyum ve paladyum elementleri bu yöntemle belirlenebilmektedir. Ancak platinyum grup elementleri (PGE) olan altı element, en iyi şekilde nikel sülfür ateş analizi ile belirlenmektedir.

Kuruluşumuz analitik hizmetler arasında verilen kimyasal test hizmetleri kapsamında, değerli metal testleri ateş analiz hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Kimyasal test hizmetleri kapsamında verilen değerli metal testleri ateş analiz hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka kimyasal test hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.