Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Asidik Kayaç Drenajı - US EPA 1312 Sentetik Çöktürme Süzme Prosedürü

Sülfürlü metalik mineraller, cevher üretimi, cevher veya pasa stoklama veya atık depolama gibi madencilik faaliyetleri sırasında, hava ve su ile temas ederek çözünmekte ve sulu ortama hidrojen iyonları vermektedir. Bu şekilde ortam asidik karakter kazanmış olmaktadır. Bu tür kimyasal, fiziksel, biyolojik, jeokimyasal ve fizikokimyasal süreçlere asidik kayaç drenajı veya asit maden drenajı adı verilmektedir.

Asidik Kayaç Drenajı - US EPA 1312 Sentetik Çöktürme Süzme Prosedürü

Bu süreçte sülfürlü metalik mineraller asit oluşturma karakteri göstermekte, diğer yandan karbonat ve silikatlar gibi bazı mineraller hava ve su ile temas ederek ortamı bazikleştirmektedir. Ancak madencilik faaliyetlerinde ortamda asiditeye neden olacak minerallerin olması, mutlaka asidik kayaç drenajı oluşumuna neden olmaz.

Maden ocaklarında, cevher veya stok yığınları, üretim bitmiş veya daha üretim yapılan açık ve kapalı ocak yüzeyleri ve proses atıklarının depolandığı atık barajları hep birer asidik kayaç drenaj kaynaklarıdır. Bu kaynaklardan olan sızıntılar zamanla yeraltı sularına karışmakta ve doğanın kimyasal, fiziksel ve ekolojik dengesini bozmaktadır. Bu durum insanlar dahil bölgede yaşamını sürdüren bütün canlıları olumsuz şekilde etkilemektedir.

Bu yüzden açık veya kapalı olsun maden ocaklarında ve çevresinde asidik kayaç drenajı test ve analizlerinin yapılması önemli olmaktadır. Bu çerçevede uygulanan test standartlarından biri de US EPA 1312 Sentetik çöktürme süzme prosedürüdür. Bu testlerin amacı, asit yağmurları yüzünden oluşan asitli ortamlarda bulunan atık maddelerdeki inorganik fazların harketliliğini belirlemektir.

Kuruluşumuz analitik hizmetler arasında verilen asidik kayaç drenajı hizmetleri kapsamında, US EPA 1312 Sentetik çöktürme süzme prosedürü hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli hizmetler vermektedir.

Asidik kayaç drenajı hizmetleri kapsamında verilen US EPA 1312 Sentetik çöktürme süzme prosedürü hizmetleri yanı sıra kuruluşumuz başka analitik test hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.