Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Madencilik Hizmetleri

Stratejik Metaller - Lityum

Stratejik olarak kabul edilen elementlerden biri de lityumdur. Doğada alkali metal olarak bulunan lityum, yoğunluğu en düşük olan metaldir. Doğada saf durumda bulunmaz. Yumuşak ve gümüşe bakan beyaz renkli bir metaldir. Lityum havada bulunan oksijen ile tepkimeye girerek lityum oksit oluşturmaktadır. Lityum metal olarak çok kullanılmaz, asıl kullanım şekli bileşikleridir. Metal olarak en önemli kullanımı alanı, nükleer enerjidir.

Stratejik Metaller - Lityum

Lityumun önemli bir özelliği de sağlık sektöründe sakinleştirici ilaç olarak kullanılmasıdır. Beyin rahatsızlıkları ve psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde de bazı lityum bileşikleri yer almaktadır.

Ama lityum asıl, cep telefonu ve kamera pili gibi doldurulabilir pillerde kullanılmaktadır. Ayrıca seramik ve cam yapımında, nükleer santrallerde soğutucu olarak, roketlerde itici kuvvet sağlamak amacı ile, yağlayıcı ve alaşım sertleştirici maddelerin bileşiminde ve A vitamini sentezinde lityum kullanılmaktadır.

Lityum elementi, yer kabuğunda bulunma sıklığı açısından 25. sıradadır. Genel olarak lityum, sedimanter kayaçlar ve tuzlu su rezervuarlarında yapılan çalışmalarla elde edilmektedir. Doğada 150’den fazla lityum minerali bulunmaktadır ancak bunların çok az bir kısmı ticari olarak değer taşımaktadır. Lityum bütün metaller içinde en hafif olanıdır. Elementler içinde de üçüncü sıradadır.

En büyük lityum rezervleri, Bolivya, Arjantin, Şili, ABD ve Çin’dedir. Ülkemizde ise ekonomik değer taşıyan bir lityum kaynağı yoktur. Dünyada üretilen lityumun yarısından fazlası, göllerden alınan çözeltilerden elde edilmektedir.

Kuruluşumuz endüstriyel güçlüklere karşı hizmetler kapsamında stratejik metal hizmetleri arasında lityum hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler, güvenli, hızlı ve kesintisiz bir şekilde, daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli üretim yapmaktadır.

Stratejik metal hizmetleri arasında verilen lityum hizmetleri, bu yönde kuruluşumuz tarafından verilen hizmetlerden sadece bir tanesidir. Bunun dışında başka birçok endüstriyel güçlüklere karşı hizmetler de verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.