EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

RoHS Belgelendirme Sistemi Belgesi Nedir?

Rohs belgesi, elektrikli ve elektronik cihazlarda ve ekipmanlarda kullanımı sınırlandırılan maddelerin bulunup bulunmadığını ve kullanılmışsa miktarının sınır değerler altında olup olmadığını tespit etmek amacı ile yapılan analizler sonrasında verilen bir belgedir. İnsanların yaşadıkları ortamlarda bulunan ve hava ile temas etmesi yüzünden bir takım sağlık problemlerine neden olan bazı elektrikli ve elektronik cihazlar ve beyaz eşya grubuna giren elektrikli ev aletleri için RoHS belgesi alınması zorunluluktur. Örneğin günlük yaşamda en fazla kullanılan televizyon cihazları çeşitli bileşenlerden, plastik dış kaplamadan ve kablolardan oluşmaktadır. Bu malzemelerin içinde bulunan kimyasal maddeler ısınma ile birlikte kurumakta ve sürekli hava ile etkileşime girmektedir. Bu sırada havaya ciddi oranlarda kanser yapıcı zehirli partiküller yaymaktadır. Bu partiküller solunum yoluyla kolayca insan vücuduna girebilmektedir.

RoHS Belgelendirme Sistemi Belgesi Nedir?

RoHS Belgelendirme Sistemi’nde bu durumun önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Bu belgenin alınabilmesi için üretici firmaların, üretimi tamamlanmış ürünlerden ve üretimde kullanılan ara parçalardan örnek almaları ve tarafsız, bağımsız ve akredite bir laboratuvarda test, ölçüm ve analizlerini yaptırması gerekmektedir. Bu çalışmalar sonunda, ilgili yasal düzenlemelerde açıklanan ve kullanımına sınır getirilen kimyasal maddelerin bulunup bulunmadığı ya da kullanılmışsa miktarının sınır değerler altında olup olmadığı tespit edilmiş olmaktadır. Sonuçlar olumlu çıkarsa üretici firmaya RoHS belgesi düzenlenerek teslim edilmektedir.

RoHS Belgelendirme Sistemi’nin uygulamaya geçmesi ile özellikle uzak doğulu üretici firmalar ciddi sıkıntılar yaşamıştır. Bu ülkeler sadece Avrupa Birliği ülkelerine değil başka ülkelere yaptıkları ihracatta da sorun yaşadılar. Çünkü RoHS sınırlamaları artık dünyanın her yerinde geçerli olmuştur. Ülkemiz dahil bütün elektrikli ve elektronik malzeme üreten bütün işletmeler, dünya pazarları ile entegre olabilmek için RoHS testlerinin önemini kavramıştır.

Aslında şunu gözardı etmemek gerekiyor. RoHS Belgelendirme Sistemi sadece sağlıklı bir yaşam için tehlikesi olmayan ürünlerin üretilmesini sağlamamıştır, aynı zamanda bir yandan bu ürünlerin kullanıldığı yerlerde yaşam kalitesini yükseltirken, bir yandan da üretim yapılan yerlerde insanların yaşamını etkilemiştir. İnsanlar artık elektrikli bir ürün kullanırken zehirlenmek istemiyorlar.

Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosu ile RoHS Belgelendirme Sistemi belgelendirme hizmetlerini vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.