EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

CE Belgesi Sistemi Belgesi Nedir?

CE işaretleme sisteminin en temel özelliği, üretici firmanın hazırlayacağı teknik dosyadır. Bu teknik dosya içine, ürün üzerine CE işaretinin konulmasına yönelik olarak, örneğin risk analizleri, yapılan test sonuçları, uygunluk beyanı, ürünün kullanım kılavuzu ve diğer bütün belgeler yer alır. Bu teknik dosya hazırlanmadan ürünlerin üzerine CE işareti konulması mümkün değildir.

CE Belgesi Sistemi Belgesi Nedir?

Ürünlerin CE belgesi olduğunu ifade eden ve bunu resmiyete döken doküman ise uygunluk beyanıdır. Uygunluk beyanı, düşük riskli ürünlerde üretici firma tarafından veya yetkili temsilcisi tarafından hazırlanır. Yüksek riskli ürünlerde ise bu beyan onaylanmış kuruluşun yapacağı test ve kontroller sonrasında hazırlanan doğrulama raporuna dayanılarak düzenlenir. Neticede uygunluk beyanı belgesinin, mutlaka üretici firma tarafından imzalanması gerekmektedir.

Uygunluk beyanı, CE işareteleme sistemi belgesi niteliğindedir ve üzerinde şu bilgilerin bulunması gerekir:

  • Beyanı düzenleyen üretici firmanın veya yetkili temsilcisinin unvanı ve açık adresi
  • Doğrulama işlemi bir onaylanmış kuruluş tarafından yapılmışsa bu kuruluşun unvanı
  • Ürünün adı, çeşidi, model numarası, grup veya seri numarası ve parça numaraları gibi uygunluk beyanı verilen ürünü tamamlayan bilgiler

Hazırlanan teknik dosyada, ürünlerin tasarım bilgileri, üretim yöntemleri ve üretim çalışmalarını açıklayan operasyonel bilgiler de bulunabilir. Bu bilgiler, ürünlerin ilgili yasal düzenlemelerde yer alan temel gerekliliklere uygun olduğunu göstermektedir. Bu temel gereklilikler, ürünlerin taşıdığı risklerin bir sonucudur. Risklerin doğru tespit edilmesi için yapılan risk analizlerinin yazılı sonuçları teknik dosyada olmak zorundadır.

Teknik dosyada, açıkça tanımlanmış bir şekilde, üretimde dikkate alınan standartlar ve varsa başka ulusal standartlar da yer almalıdır.

Yukarıda da açıklandığı gibi uygunluk beyanı belgesi, teknik dosyada bulunması gereken en önemli belgedir ve gerekli durumlarda derhal sunulmak üzere hazır olmalıdır. Makinalar, Asansörler, Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Ekipmanlar, Gaz Yakan Aletler, Gezinti Tekneleri ve Yüksek Hızda Ray Sistemleri direktifleri gibi bazı direktiflerde uygunluk beyanının, ürüne eşlik etmesi bir zorunluluktur.

Son bir nokta olarak uygunluk beyanı, orijinal dilde olmalıdır. Ayrıca ürünün kullanılacağı ülkenin resmi dilinde de olmak zorundadır.

Kuruluşumuz, ürünlerinin üzerine CE işareti koyacak işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile hizmet vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.