EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO 10002 Müşteri Şikayet ve Memnuniyet Yönetim Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

ISO 10002 Müşteri Şikayet ve Memnuniyet Yönetim Sistemi son yıllarda uluslararası alanda olduğu gibi ülkemizde de çok fazla ilgi görmektedir. İşletmelerinde bu sistemi kuran ve ISO 10002 belgesi alan firmaların sayısı giderek artmaktadır. Müşterilerinin sesine kulak veren ve görüş ve düşüncelerini dinleyen işletmeler bu geri bildirimleri, sürekli gelişme amacı ile kullanmaktadır.

ISO 10002 Müşteri Şikayet ve Memnuniyet Yönetim Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

ISO 10002 Müşteri Şikayet ve Memnuniyet Yönetim Sistemi’nin temel ilkeleri şunlardır:

  • Şeffaf olmak ilkesi: İşletmeler, müşterilerine, çalışanlarına ve birlikte iş yaptıkları taraflara, bir şikayet alınması durumunda, bu şikayetin kimler tarafından ve ne şekilde çözümleneceğini açıklamış olmalıdır.
  • Erişilebilir olmak ilkesi: İşletmeler, şikayet karşılama ve çözümleme süreçlerini, müşterilerin ve çalışanların kolayca ulaşabileceği bir ortamda tutmalıdır. Aynı zamanda müşteriler, şikayetlerin çözümüne yönelik bilgiye kolayca ulaşabilmelidir.
  • Cevap verebilmek ilkesi: Müşterilerden bir şikayet alındığı zaman, şikayetin alındığı bilgisi kendilerine mutlaka verilmelidir. Şikayetin aciliyet durumuna ve çözüm süresine bağlı olarak gelişmeler müşteriye aktarılmalıdır.
  • Objektif olmak ilkesi: Şikayet konusu basit olsa da işletme, çözümleme sürecinde herkese karşı adil ve tarafsız davranmalıdır.
  • Ücret almamak ilkesi: Şikayetler ele alınırken müşteriden herhangi bir ücret talep edilmemelidir.
  • Gizli olmak ilkesi: Şikayetlerin çözüm sürecinde, sadece gerek duyulması halinde müşterinin kişisel bilgilerine baş vurulmalıdır. Müşteri kişisel bilgilerinin açık edilmesini istememişse, bu bilgiler hiçbir şekilde paylaşılmamalıdır.
  • Müşteri odaklı yaklaşmak ilkesi: İşletmeler müşterilerden gelecek olumlu veya olumsuz her türlü geri bildirime açık olmalı ve şikayetlerin çözüm sürecinde müşteri odaklı hareket etmelidir.
  • Hesap verebilir olmak ilkesi: İşletmeler şikayetleri çözümleme ve karar verme noktasında her zaman hesap verebilmelidir.
  • Sürekli iyileştirmek ilkesi: Bütün yönetim sistemlerinde olduğu gibi ISO 10002 Müşteri Şikayet ve Memnuniyet Yönetim Sistemi’nde de ana ilke, süreçleri ve ürün ve hizmet kalitesini sürekli iyileştirmek olmalıdır.

Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalara göre, müşteriler memnuniyetlerini genel olarak bir kişiye anlatıyorsa, memnuniyetsizliklerini yedi kişiye anlatmaktadır. Yani herhangi bir şikayet konusunun yayılma hızı daha yüksektir ve işletmelerin buna tahammülü olmaması gerekir.

Kuruluşumuz ISO 10002 Müşteri Şikayet ve Memnuniyet Yönetim Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.