EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi Belgesi Nedir?

İnsanların fiziksel gereksinimlerinin karşılanmasında metal sektörü büyük rol oynamaktadır. Bu kapsamda kaynak teknolojisi de metal sektöründe kullanılan bugüne kadar en faydalı bir teknik olmuştur. Günümüzden 3000 yıl önce insanlar iki metal parçasını soğuk veya sıcak durumda çekiçleyerek birleştirmeyi biliyorlardı. İlk yapılan kaynak örneklerinden biri Delhi’de bulunan sütunlardır. Ancak bugün demircilerin çekiç ile yaptığı basınç kaynağı artık terkedilmiştir.

ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi Belgesi Nedir?

Kaynak işlemlerinin asıl gelişimi Birinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemdedir. Önceleri bir tamir yöntemi olarak kullanılan kaynak yöntemi daha sonra bir üretim aracı haline gelmiştir. Kaynak işlerinin en dikkat çeken ve dinamik uygulaması, sabote edilen Alman gemilerinin tamirin sırasında olmuştur. O tarihlerde Amanya, Amerika’nın elinde bulunan Alman gemilerinin imha edilmesini istemişti. Çünkü bu gemilerin gördüğü hasarların onarımı mümkün görülmüyordu. Ancak Amerika kaynak yöntemini kullanarak bu gemileri kısa sürede onarmış ve farklı amaçlarla kullanmıştır.

Kaynak yöntemlerinde son yıllarda, sayılamayacak kadar çok gelişme kaydedilmiştir. Örneğin İkinci Dünya Savaşı sırasında magnezyumdan üretilen uçakların kaynağı için geliştirilen bir kaynak yöntemi, çeşitli sektörlerde hemen hemen bütün yarı otomatik kaynak yöntemlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Sonrasında da hem sanayide hem de askeri alanda uygulanan tam otomatik sistemler geliştirilmiştir.

Kaynak yöntemleri bu şekilde gelişirken kaynak yöntemlerinin güvenilir ve kaliteli olması yönünde çeşitli kuruluşlar tarafından da standartlar geliştirilmeye başlanmıştır. Uluslararası Standartlart Örgütü (ISO) tarafından tasarlanan ISO ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi standardı bunlardan biridir ve en yaygın kullanılanıdır. Bu standardın temel yaklaşımı, bir ürünün kalitesi, bitmiş ürünün test ve muayenesi ile değil, daha üretilirken sağlanmalıdır. Bu yüzden kaynaklı imalat yapılırken, tasarım, yöntem ve malzemenin kaynak kabiliyeti önemli olmaktadır.

İşletmelerinde ISO 3834 standardını kuran ve yöneten firmalar, bir belgelendirme kuruluşundan ISO 3834 belgesi talep edebilirler. Denetimlerden başarı ile geçtikleri takdirde bu belge düzenlenerek kendilerine teslim edilir.

Kuruluşumuz ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.