EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

EN 15085 Kaynak Mühendisliği Yönetim Sistemi Nedir?

EN 15085 standartlar serisi, demiryolu araçlarında ve bunların parçalarında yer alan metalik malzemelerin kaynak işlemlerini kapsamaktadır. Kaynaklı imalat, demiryolları araçları ve parçalarının üretiminde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu standartlar serisi, demiryolu araçları ve parçalarının hem yeni üretimini yapan hem de onarımını yapan işletmeler için kalite özelliklerini tanımlamakta, aynı zamanda belgelendirme çalışmalarına temel oluşturmaktadır.

EN 15085 Kaynak Mühendisliği Yönetim Sistemi Nedir?

Belgelendirme kuruluşları, belgelendirme çalışmalarını TS EN 15085-2 standardını esas alarak gerçekleştirmektedir. Bu çalışmalar için standart, CL1, CL2, CL3 ve CL4 sertifika seviyelerini belirlemiştir. Bu seviyeler şu anlamlara gelmektedir:

  • CL1 seviyesi: Kaynak birleştirme işleminde kaynak performans sınıfı A ile D arasında olan demiryolu araçları ve bunların kaynaklı parçalarını üreten işletmeler içindir. Bu seviye, tasarım, satın alma, satış veya montaj gibi çalışmaları kapsamaktadır.
  • CL2 seviyesi: Kaynak birleştirme işleminde kaynak performans sınıfı C2 ile D arasında olan demiryolu araçları ve bunların kaynaklı parçalarını üreten işletmeler içindir.
  • CL3 seviyesi: Kaynak birleştirme işleminde kaynak performans sınıfı D olan demiryolu araçları ve bunların kaynaklı parçalarını üreten işletmeler içindir.
  • CL4 seviyesi: Demiryolu araçlarının dizaynını yapan satın alan veya satan işletmeler içindir.

Demiryolu araçlarının ve parçalarının üretiminde kalite ve güvenilirliğin sağlanması, işletmelerin yeterliliğinin değerlendirilmesine ve bunun denetlenmesine bağlıdır. TS EN 15085 standardı, demiryolu araçlarının ve parçalarının üretim çalışmalarının bütün aşamalarını kapsamaktadır.

EN 15085 standardı bir ISO standardı değildir. Ancak buna rağmen dünya genelinde yaygın bir uygulama alanı bulmuştur. 2007 yılında Avrupa Standartlar Komitesi tarafından yayınlanan bu standart, demiryolu araçları ve parçalarının üretim ve montajlarının kaynaklı imalatını yapan imalatçılar için öngörülmüştür. Ancak sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil, dünyanın her yerinde demiryolu araçları ve parçaları üreten firmalar için zorunlu bir standarttır.

EN 15085 standardı gereğince kaynaklı imalat işlemlerinde muhtemel riskler önceden fark edilmekte, zamanında müdahale edilmekte ve beklenmeyen durumlar için zamanında önlem alınmaktadır.

Kuruluşumuz EN 15085 Kaynak Mühendisliği Yönetim Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.