EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

GMP Plus Belgelendirme Sistemi Nedir?

Hayvan yemi, insanların güvenli ve sağlıklı hayvansal protein almalarında çok önemli bir rol oynamaktadır. Yem sektörü, ülkemizde ve dünyada, hem kapasite olarak hem de nitelik olarak, hızlı bir şekilde gelişmektedir. Ülkemiz, Avrupa Birliği ülkelerine ve Ortadoğu ülkelerine ciddi miktarlarda yem ürünü ihraç etmektedir. Bu paralelde bir yandan yem sektörünün mevcut gücünü koruyabilmesi, bir yandan da uluslararası piyalalardaki konumunu güçlendirmesi açısından, yem zincirinin bütün halkalarının uygun bir yem güvenliği denetimden geçirilmesi gerekmektedir. Yemlerin güvenliğini tehdit eden risklerle, üretim zincirinin her aşamasında karşılaşılabilir.

GMP Plus Belgelendirme Sistemi Nedir?

Yem ürünleri, fiziksel ve kimyasal maddeler yüzünden ya da biyolojik maddelerle kirlenebilmektedir. Bu kirlenme üretim zincirinin çeşitli halkalarında ortaya çıkabilir. Fiziksel kirlenmeler, yemlere karışan metal, cam, ip, plastik veya ahşap parçaları gibi yabancı nesneler yüzünden olmaktadır. Kimyasal kirlenmeler, mikotoksinler gibi doğal kimyasa maddeler yüzünden veya ağır metaller, dioksinler ve poliklorlu bifeniller gibi endüstriyel ve çevresel kirleticiler yüzünden olmaktadır. Veteriner ilaç kalıntıları ve pestisitler yoluyla da yemler kimyasal kirlenmeye naruz kalmaktadır. Yemlerdeki biyolojik kirlenmeler ise bakteriler, mantarlar, virüsler ve parazitler yüzünden olmaktadır.

Yemlerdeki aşırı kirlenme, hayvanların sağlıklı gelişmesini etkileyebilir. Hayvanlar gerektiği şekilde yemlerden yararlanamaz, hastalıklara direnci düşer ve biyolojik başka değişiklikler yaşayabilir. Sonuçta bütün bu olumsuzluklar üretici için maddi zarar demektir. Ama aynı zamanda bu hayvanlardan elde edilen hayvansal gıdaların güvenliği şüpheye düşer ve insan sağlığı olumsuz etkilenebilir.

GMP Plus yem güvenliği standardı bu endişelerle tasarlanmıştır. Esas olarak bu standardın kapsamı şu şekildedir:

  • B1 ve B2 Belgesi: Yem malzemeleri üretimini ve ticaretini yapan işletmeler için tasarlanmıştır.
  • B1 belgesi: Aynı zamanda yem taşıyan işletmeler için tasarlanmıştır.
  • B2 belgesi: Sadece yem üretimi yapan işletmeler için tasarlanmıştır.
  • B3 belgesi: Yem ticareti yapan ve taşıyan işletmeler için tasarlanmıştır.
  • B4 belgesi: Kamyon taşımacılığı yapan işletmeler için tasarlanmıştır.

GMP Plus standardı 2013 yılında iki modül halinde yayınlanmıştır:

  • Yem Güvenliği Güvencesi FSA
  • Yem Sorumluluğu Güvencesi FRA

Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosu ile GMP Plus Belgelendirme Sistemi belgelendirme hizmetlerini vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.