EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

GMP Plus Belgelendirme Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

Tüketicilerin beklentisi, sağlıklı gıda maddeleridir. Hayvansal üretim yapan üreticiler için tüketicilere sağlıklı gıda maddeleri üretmek ise herşeyden önce güvenli hayvan yemi kullanmayı gerektirmektedir. Bu bakımdan yem güvenliği yem sektöründe çok önemli bir konudur. Uluslararası yem piyasasında, ürün güvenliği, güvenilir belgelendirme faaliyetleri ile sağlanmaktadır.

GMP Plus Belgelendirme Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

GMP Plus belgelendirme sisteminin temel ilkeleri şu şekilde sayılabilir:

  • Uygun yem güvenliği denetimlerinin yapılması için, öncelikle riskleri ortadan kaldıracak veya en azından minimum düzeye indirecek önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu yönde en uygun ön koşul programı İyi Üretim Uygulamaları’dır (GMP). Bu program, üretim tesislerinin ve kullanılan makina ve ekipmanların bakımını, hijyen ve temizlik çalışmalarını, çalışanların eğitimini ve haşere ile mücadele faaliyetlerini kapsamaktadır. Bütün bu sayılanlar, üretim sürecinde ortaya çıkma ihtimali olan tehlikelerin kontrol altına alınmasını sağlar.
  • Üretim faaliyetlerinde HACCP, Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi esasları uygulanmalıdır. Bu standart, ön koşulun (İyi Üretim Uygulamaları, GMP) uygulanmasına rağmen üretim sürecinde risk yaratabilecek belli tehlikeleri tanımlamak açısından önemlidir. Bu standart, bir yandan gerçek güvenlik risklerinin ortadan kaldırılması için uygun kontrol önlemlerinin belirlenmesinde, bir yandan da bu kontrol önlemlerinin etkinliğinin izlenmesinde etkili olmaktadır.
  • İşletmede ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi uygulanmalıdır. Bu sistem, süreçlerde tanımlanan kontrol önlemlerinin ve doğrulama işlemlerinin tutarlı bir şekilde uygulanmasını sağlar.

GMP Plus belgelendirme sisteminde alınacak kontrol önlemleri, daha çok önleyici niteliktedir. Bu şekilde piyasaya verilecek yem ürünlerinde kirlenmenin önüne geçilmiş olmaktadır. Bu sisteme son yıllarda iki düzenleyici önlem daha ilave edilmiştir: izlenebilirlik ve erken uyarı sistemi.

İzlenebilirlik faktörü, bütün önlemlere rağmen piyasaya verilen kirlenmiş yem ürünlerinin geriye dönük izini sürmek açısından önemlidir. Bu sayede kirlenmiş ürünlerin kaynağı ve kirlenme nedeni tespit edilebilir. Erken uyarı sistemi de fazladan sağlanan bir güvenlik önlemidir. GMP Plus belgesine sahip bir firma, eğer yem ürünlerinde izin verilen sınırın üzerine çıkmışsa, bu durumu GMP Plus International’a bildirmek zorundadır. Bu sayede diğer işletmeler kirlenmiş yemden zamanında haberdar olurlar.

Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosu ile GMP Plus Belgelendirme Sistemi belgelendirme hizmetlerini vermektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.