EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Nedir?

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji tüketimi her gün artmaktadır. Bu durumun yarattığı en tehlikeli sonuç, doğal kaynakların bilinçsizce ve inanılmaz bir hızla tükenmesidir. Böyle olunca enerji kaynaklarının daha verimli kullanılması gerektiği günümüzün başlıca konusu olmuştur. Enerji tasarrufu yanı sıra bir diğer önemli konu da tüketim sonucunda ortaya çıkan çeşitli katı, sıvı ve gaz atıkların herhangi bir arıtım işinden geçirilmeden doğaya bırakılmasının meydana getirdiği ve bugün çok ciddi boyutlara ulaşan çevre kirliliği konusudur.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi Nedir?

Günümüzde üretilen enerjinin yüzde 40’a yakın bir bölümü sanayi sektöründe tüketilmektedir. Eğer bilinçli bir program uygulanabilirse, bu enerjinin önemli bir kısmı enerji tasarruf tedbirleri ile geri kazanılabilir. Bu sayede sadece enerji tasarrufu sağlanmış olmayacak, aynı zamanda yaşanan enerji darboğazından bir çıkış yolu bulunmuş olacaktır. Keza aynı ürün daha düşük maliyetler ile elde edileceği için işletmelerin rekabet gücü de artmış olacaktır.

Bütün bu açıklanan gerekçelerle işletmelerin ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ni kurmaları ve yönetmeleri önemli olmaktadır. Bu sistem işletmelere büyük ölçüde enerji tasarrufu sağlayacaktır ama enerji arzının düşürülmesi veya kısıtlanmasını gerektirmemektedir. Enerji tasarrufu derken, işletmelerde kullanılan enerji miktarının değil, üretilen ürün başına tüketilen enerji miktarının düşürülmesi ifade edilmektedir.

Ancak ISO 50001 standardı sadece enerji tasarrufuna değil çevrenin korunmasına da odaklanmaktadır. Bugün enerji üretiminde ağırlıklı olarak kullanılan petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar yandıkları zaman havaya bol miktarda karbondioksid gazı salmaktadır. Bugün gelinen nokta endişe verici boyutlardadır. Milyonlarca yıldır atmosferdeki karbondioksid miktarı 180-280 ppm arasında değişirken bugün bu miktar 360 ppm seviyesine ulaşmıştır. Üstelik bu yükseliş sadece son yüzyılda gerçekleşmiştir.

Sera etkisi yaratan diğer gazlar içinde karbondioksid gazının etkisi yüzde 55 civarındadır. Yani yerkürenin doğal sıcaklık dengelerinin bozulmasında ve küresel ısınmada en fazla etkiye sahip bileşen karbondioksid gazıdır.

Bu nedenle ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgesine sahip olmak, işletmelerin hem doğal çevrenin korunması hem de enerji kaynaklarından tasassurruf konularındaki hassasiyetinin bir kanıtıdır.

Kuruluşumuz ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.