EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi’nin temel ilkeleri şunlardır:

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

  • Müşteri beklentilerinin tespit edilmesi
  • Müşteri memnuniyetinin temin edilmesi
  • Çalışanların katılımının sağlanması
  • Sürekli iyileştirme çalışmalarının yapılması
  • Kalite hedeflerinin işletme içinde yaygınlaştırılması

Aslında bütün kalite yönetim sistemlerinin iki temel yaklaşımı bulunmaktadır. Bunlar müşteri beklentilerini tespit etmek ve müşteri memnuniyetini karşılamaktır. Bugünün rekabetçi piyasalarında müşteriyi dikkate almak çok önemli bir faktördür. Müşteri beklentilerini anlamak ve karşılamaya çalışmak işletmeler için artık yaşamsal bir öneme sahiptir. Müşteri beklentilerini yönlendirmek ve karşılamak için de mutlaka ölçmek gerekmektedir. Beklentileri karşılanan müşteriler, bir sonraki adımda sadık müşteriler olacaktır. Otomotiv sektöründe de durum farklı değildir. Tedarikçi firmaların, ana firmaların beklentilerini karşılamadaki becerileri, onların karlılığı ve performansını da etkileyecektir. Yeni otomobil modellerinin tasarlanmasında müşterilerin tercihleri ve beklentileri bugün çok daha fazla etkilidir.

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi’nin ikinci ilkesi müşteri memnuniyeti yaratmak da müşteri beklentilerinin tespit edilmesi kadar önemli bir ilkedir. Müşteri memnuniyetini etkileyen faktörler, işletmenin imajı, müşteri beklentileri, algılanan kalite ve algılanan değerdir. Sunulan hizmetin kalitesi, beklenti ve algılanan performans arasındaki ilişkiye bağlıdır. Otomotiv sektöründe de müşteriler, ürünü satın almadan ve deneyim yaşamadan önce tam bir farkındalık elde edemezler.

Çalışanların katılımının sağlanması ilkesi, sadece ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi için değil bütün yönetim sistemlerinin temel ilkesidir. Üst yönetimden en alt kademe çalışanlara kadar eğer çalışanların katılımı sağlanmamışsa, beklenen sonuç elde edilemez. Sadece üst yönetim kararları ile bu sistemin kurulması ve uygulanması mümkün değildir.

Yine bütün yönetim sistmelerinin ortak ilkesi, sürekli iyileştirme çalışmalarının yapılmasıdır. İş süreçleri sürekli gözden geçirilmediği ve varsa aksayan yanları düzeltilmediği sürece, sistemin avantajları elde edilemez. Sürekli iyileştirme çalışmaları yapılırsa hata oranları ve işlem maliyetleri düşer ve işletmenin verimliliği yükselir. Bu sayede sistemin ilk iki ilkesi olan müşteri beklentilerinin tespit edilmesi ve müşteri memnuniyetinin yaratılması mümkün olabilir.

Kısaca ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi temel ilkeleri ile ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi temel ilkeleri örtüşmektedir.

Kuruluşumuz bu sistemi uygulayan işletmelere ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.