EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir?

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardı ile, ürün kalitesini iyileştirmek, otomotiv sektörünün bilgi birikimini bir araya toplamak, tedarikçi zincirini geliştirmek, tüm sektörün aynı kalite sisteminde buluşmasını sağlamak, işletme verimliliğini arttırmak, sektörün kalite düzeyini yükseltmek, ana sanayinin birbirinden farklı denetim uygulamalarını önlemek ve tüketicilere daha güvenilir ürünler sunmak amaçlanmaktadır.

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir?

ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi standardı, ISO 9001 standardı üzerine kurulmuş ve otomotiv sektörüne özel gereksinimleri kapsayan bir standarttır. Bütün kalite sistemlerinde olduğu gibi hataların ortaya çıkmamasını hedefleyen ve sürekli geliştirmeyi ilke edinmiş bir sistem anlayışına sahiptir.

Bu standardın uygulama alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Otomotiv sektöründe ana şirketler için parça ve malzeme üretimi ve montajı yapan ve servis parçaları üreten tedarikçi firmalar
  • Işıl işlem, boyama, kaplama veya diğer yüzey işlemlerini yapan firmalar
  • Müşteriye özel başka işlemlerin tedarikçisi olan firmalar

Bu kapsamdaki işletmeler ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgesi alabilmek için öncelikle firmalarında ISO/TS 16949 standardını kurmaları ve yürütmeleri gerekmektedir. Bu kapsamda olmak üzere standardın alınması ve sistem el kitabı ile gerekli destek dokümanlarının hazırlanması gerekmektedir. Bunun içinde de firmada üst yönetimin de dahil olduğu bir ekip kurulmalı ve firmanın stratejisinin tespit edilmesi gerekmektedir. Sistem el kitabı bu strateji doğrultusunda hazırlanacaktır. Bu hazırlıkları takiben firmada ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi uygulamaya geçirilmiş olmaktadır.

Artık firma bir belgelendirme kuruluşuna müracaat ederek denetimlerden geçecek ve hak ediyorsa ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgesi alacaktır. Bu amaçla belgelendirme kuruluşu tarafından gerçekleştirilecek ön denetim ve saha denetimlerinden başarı ile geçmiş olmak gerekmektedir.

Alınacak ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgesinin geçerlilik süresi üç yıldır. Ancak sistem gereği, firmanın her yıl ara denetimlerden geçmesi gerekmektedir. Ara denetimlerde başarılı olunmaması durumunda, düzenlenen belge geri alınabilir.

Kısaca ISO/TS 16949 standardı, dünyada lider konumdaki otomotiv üretici firmalardan oluşan Uluslararası Otomotiv Görev Gücü (IATF) tarafından geliştirilen ve dünya çapında kabul gören bir standarttır ve ISO/TS 16949 belgesine sahip işletmeler dünyanın her yerinde rekabet edebilmektedir.

Kuruluşumuz bu sistemi uygulayan işletmelere ISO/TS 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.