EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

HELAL Sertifikası Belgelendirme Süreci Nasıldır?

Helal gıda belgesi, tamamen islami esaslara göre hazırlanan gıda maddelerine verilen bir belgedir. Helal ifadesi, kelime anlamı ile, islam dini tarafından tüketilmesi uygun bulunan yiyecek ve içeceklere verilen izin anlamına gelmektedir. İslami inanışa göre tüketilmesi yasak olmayan gıda maddelerine, uluslararası alanda geçerli olmak üzere helal gıda sertifikası verilmektedir.

HELAL Sertifikası Belgelendirme Süreci Nasıldır?

Helal gıda belgelendirme, tarafsız, bağımsız ve akredite bir belgelendirme kuruluşu tarafından, bir işletmenin helal gıda standartlarına uygun şekilde üretim yaptığının tespit edilmesini ve onaylanmış bir belge verilmesini kapsayan bir süreçtir. Burada helal gıda belgelendirmesi, sadece gıda maddelerinin islam dini esaslarına uygun şekilde üretildiğinin değil, aynı zamanda sağlığa uygun olduğunun ve hijyenik koşullarda üretildiğinin de tespit edilmesine dayanmaktadır.

Helal gıda belgelendirmesi, Müslüman tüketicilerin inançları gereği kabul edilebilir gıda maddelerin üretilmesi için gerekmektedir. Burada söz konusu olan 2 milyara yakın bir Müsüman nüfustur. Dünya nüfusunun hemen hemen yüzde 25’i Müslüman’dır. Bugün Amerika ve İsrail başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine gönderilen gıda maddelerinde Yahudi inanışına sahip kişiler için Kosher belgesi bir zorunluluktur. Aynı buna benzer bir şekilde helal gıda belgesi de, Müslüman kişiler için bir zorunluluk olmaktadır. Özellikle Müslümanların azınlıkta olduğu ülkelerde yaşayan insanlar için helal gıda belgelendirmesi çok önemli olmaktadır.

Dünya genelinde helal gıda belgelendirilmesi yapılmış ürünler için oldukça büyük bir pazar bulunmaktadır. Bugün Asya’da 1 milyar, Afrika’da 400 milyon, Ortadoğu’da 300 milyon, Avrupa’da 50 milyon ve Amerika’da 10 milyon civarında Müslüman yaşamaktadır.

Helal gıda standartlarına uygun üretim yapan işletmeler öncelikle bir belgelendirme kuruluşuna müracaat ederek sözleşme yapmak zorundadır. Sözleşmenin arkasından belgelendirme kuruluşu işletmede denetim çalışmaları başlatır. Yapılan denetimleri başarı için geçen işletmelere helal gıda sertifikası düzenlenerek teslim edilir. Bu belgenin geçerlilik süresi bir yıldır. Süre dolduğu zaman işletmenin yeniden denetimden geçmesi ve belgesi alması gerekiyor. Bunun yanı sıra yıl içinde de habersiz denetimler yapılarak işletmenin standart koşullarına uyup uymadığı kontrol edilir.

Kuruluşumuz Helal Gıda Sertifikası almak isteyen işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.