EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

HELAL Sertifikası Nedir?

Bugün dünya üzerinde yaşayan Musevi sayısı 14 milyon civarındadır. Müslüman sayısı ise 2 milyarın üzerindedir. Müslümanlar kendi ülkeleri dışına çıktıkları zaman genel olarak Kosher damgalı et ve et ürünlerini tercih etmektedir. Çünkü Musevilikte yenilmesine izin verilen hayvanların kesimi, özel bir kesim tekniği ile ve bu işin eğitimini almış kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu kişilerin anatomi bilgisi olması ve Hahamlık tarafından verilen belgeye sahip olması gerekir. Kesimi yapılacak hayvanların, sağlıklı olması ve sakat olmaması gerekir. Kullanılacak bıçağnı boyu hayvanın boğaz çapından büyük ve keskin olmalıdır. Hayvanın şah damarı ve nefes borusu tek bir darbe ile kesilmelidir. Kesim sırasında mutlaka Allah’ın adı anılmalıdır. Kesim sonrası hayvanın iç organlarının sağlıklı olduğu kontrol edilmelidir. Kesim sırasında bir veterniner mutlaka bulunur ama veteriner, hayvanın eti yenilebilir dese de görevli yenilemeyeceğini söylerse bu hayvanın eti mundar kabul edilir. Bütün bu kriterler Kosher kriterleridir ve herşey uygunsa etin üzerine Kosher damgası vurulur. İslam dini açısından da bu kriterler yerinde kabul edilmektedir.

HELAL Sertifikası Nedir?

Gıda katkı maddeleri, kendi başlarına besin değeri olmayan ve normal koşullarda tek başına tüketilmeyen maddelerdir. Katkı maddeleri, gıda ürünlerinin, üretilmesi, işlenmesi, paketlenmesi, taşınması ve depolanması sırasında çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bu maddeler hayvansal, bitkisel, mikrobiyal ve sentetik yollardan elde edilmektedir. Gıda katkı maddelerinin başlıca kullanım amaçları, gıdaların besleyici değerlerini korumak, dayanıklılığı artırmak, dokusal özelliklerini geliştirmek, lezzet katmak, oksidasyon gibi istenmeyen tepkimelerin önüne geçmek, üretim süreçlerinde başvurulan teknolojik işlemlere yardımcı olmak, gıda ürünlerinde mikroorganizmaların gelişmesini önlemek ve standardizasyonu yakalamaktır. Gıda katkı maddelerinin elde edilişi ve kullanılması da helal gıda konusunda çok önemlidir.

Bugün her sektörde olduğu gibi gıda sektöründe de uluslararası pazarlarda rekabet edebilmek için standartlara uygun mal üretimek gerekmektedir. Dünyanın her yerinde, inançları ne olursaolsun insanlar sağlıklı beslenmek için helal gıda standartlarına göre üretilmiş ve belgelenmiş gıda ürünlerini kullanmayı tercih etmektedir.

Helal gıda standardının ve sertifikasının temel amacı, ülkemizde ve yabancı ülkelerde gıda maddeleri üreten işletmelerin, sağlıklı, besleyici ve hijyenik gıdalar üretmelerini sağlamak ve insanlara, hayvanlara ve çevreye zarar verilmesini önlemektir.

Kuruluşumuz Helal Gıda Sertifikası almak isteyen işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.