EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

CE Belgesi Sistemi İşletmelere Ne Fayda Sağlar?

Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşıma çıkacak ürünler için tasarlanmış olan CE işaretleme sistemi, bugün dünyanın her yerinde uygulanmaktadır. Avurpa Birliği ülkelerine gönderilmeyecek olsa da dünyanın herhangi bir yerinde üretilen ürünlerin üzerinde CE işareti görmek mümkündür. Çünkü CE işaretleme sistemi, bu ürünlerin insan sağlığı açısından ve doğal çevrenin korunması açısından güvenilir olduğunu kanıtlayan bir uygulamadır. Üretici firmalar, ürün üzerine CE işaretini, görünebilir, okunabilir ve silinemez bir şekilde iliştirmek zorundadır.

CE Belgesi Sistemi İşletmelere Ne Fayda Sağlar?

CE işaretleme sistemi, üretici firmalara büyük kolaylıklar ve avantajlar getirmiştir. Sistemin işletmelere sağladığı başlıca faydalar şu şekilde sıralanabilir:

  • CE işareti taşıyan ürünler, Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkına sahiptir.
  • Yeni Yaklaşım Politikası sayesinde bu ürünlerin, Avrupa Birliği ülkelerinde pazalanması için üzerinde CE işareti olması yeterlidir.
  • Ürünlerin üzerinde yer alan CE işareti, bu ürünün Yeni Yaklaşım Direktifleri’ne uyumlu olduğunun ifadesidir.
  • Üzerinde CE işareti bulunan ürünler, Avrupa Birliği ülkelerinde, ilgili direktif esaslarına ve standartlara uygun olmadığı gerekçesi ile geri çevrilemezler.
  • Bu ürünler ayrıca dünyanın her yerinde güvenilir kabul edilir ve kolayca pazarlanabilir.
  • Üretici firma sadece ülkemizde tüketicilere sunulacak ürünlere de CE işaretini koymak zorundadır.

Tüketiciler açısından ürünlerin sağlıklı ve güvenilir olmasının kanıtı niteliğinde olan CE işaretinin, usulsüz kullanılmaması gerekir. Aynı zamanda haksız rekabet yaratan bu durumda, hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinde ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. CE işaretinin usulsüz kullanılması durumunda ortaya çıkan riskin büyüklüğüne göre üretici firma veya yetkili temsilcisinden bu usulsüzlüklerin giderilmesi istenir. Yapılan ihlallerin kısa sürede giderilmesi gerekir. Ancak bu yerine getirilmemişse veya ortaya çıkan risk büyük boyutlu ise, ilgili Bakanlık, bu ürünlerin piyasaya sunulmasını kısıtlayabilir, yasaklayabilir ya da piyasadan çekilmesine karar verebilir.

Ekonomi Bakanlığı tarafından çıarılan Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun’da, ürünlerin yüketicilere sunulmasında üretici ve dağıtıcı firmaların yükümlülükleri, onaylanmış kuruluşların sorumlulukları ve ürünün piyasaya sunulmasının yasaklanması, toplatılması ve yok edilmesine yönelik esaslar yer almaktadır.

Kuruluşumuz, ürünlerinin üzerine CE işareti koyacak işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile hizmet vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.