EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

Bilgi teknolojileri derken, bilginin oluşturulmasını ve oluşturulan bilgiye ulaşılmasını sağlayan her türden görsel, işitsel, basılı ve yazılı araçlar ifade edilmektedir. Bu şekliyle bilgi teknolojilerinin amacı, bilgiye hızlıca ve kolay bir şekilde ulaşılmasını sağlamak, bilginin güvenli bir şekilde ve kolayca saklanmasını sağlamak, zamandan tasarruf etmek, maliyeti düşürmek, verimliliği yükseltmek, kısaca yaşamı kolaylaştırmaktır.

ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi Temel İlkeleri Nelerdir?

Teorik olarak bilginin toplanması, işlenmesi, depolanması, ağlar yardımı ile bir yerden bir yere taşınması ve kullanıcıların hizmetine sunulması için kullanılan ve iletişim ve bilgisayar teknolojilerini kapsayan bütün teknolojilere bilgi teknolojileri adı verilmektedir. Yani işletmelere ve kuruluşlara bilgi sağlamak için kullanılan ve hızla gelişen araçların, uygulamaların ve hizmetlerin bütünü bilgi teknolojilerini ifade etmektedir.

Yararlı bilgilere kısa sürede erişmek, işletmeler açısından ulusal ve uluslararası piyasalarda rekabet edebilmenin önemli bir koşuludur. Ekonomik ve toplumsal boyutu dikkate alındığında bilgi teknolojileri bütün dünyada kritik bir yatırım alanı olmuştur ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kısaca bilgi teknolojileri, bilgilerin toplanmasına, işlenmesine, saklanmasına ve gereken durumlarda bir yerden başka bir yere iletilmesine imkan sağlayan teknolojilerdir.

İşletmeler bilgi teknolojilerini, muhasebe ve finans uygulamaları, bilgi depolama ve işleme ihtiyaçlarını ve özellikle üretimin otomasyonu gibi alanlarda yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Bugünün iş dünyası, bilginin stratejik değerinin farkına varmıştır ve artık bilgi teknolojilerini yönetim olanaklarını arttırma amacı ile kullanmaktadır.

Bugün bilgi teknolojileri baş döndüren bir hızla gelişmektedir. Aynı zamanda bilgi teknojileri hizmet yönetimi de yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlarla düzenlenmeye çalışılmaktadır. Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO), ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi standardını bu amaçla geliştirmiştir. Bu sistemin temel ilkeleri şunlardır:

  • Bilgi teknolojisi hizmetlerinin her an verilebiliyor olmasını sağlamak
  • Bu hizmetlerin düşük maliyetle alınmasını sağlamak
  • Bilgi teknolojileri kaynaklı risklerin doğru yönetilmesini sağlamak
  • Hizmetlerin yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı standartlara uygun verilmesini sağlamak
  • Büyük boyutlu değişimleri doğru kararlarla yönetmek
  • Bilgi teknolojisi hizmetlerini, işletmenin ihtiyaçları yönünde kullanmak

Kuruluşumuz ISO 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.