EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

HELAL Sertifikası İşletmelere Ne Fayda Sağlar?

Hem ülke içinde hem de yabancı ülkelerde gıda maddeleri ticareti yapmak çok zor koşullarda sağlanmaktadır. Özellikle Müslümanlar, tüketilen gıda maddelerinin helal olup olmaması konusunda endişe duymakta ve bu ürünleri satın alırken helal gıda sertifikası olan ürünlere yönelmektedir. Özellikle yabancı ülkelere satışı yapılan gıda maddeleri için işletmelerin karşısına, helal gıda sertifikası koşulu daha fazla gelmeye başlamıştır. Bu durum sadece gıda maddelerinin helal olup olmaması açısından değil, sağlıklı ve güvenilir olması açısından da bir pazarlama yöntemi olmaktadır.

HELAL Sertifikası İşletmelere Ne Fayda Sağlar?

Belgelendirme kuruluşlarının helal gıda sertifikası denetimlerinde aradıkları asgari koşullar şunlar olmaktadır:

  • Gıda ürünlerinin, hammaddeden başlayarak üretimin tamamlanmasına kadar bütün süreçlerin ve kullanılan bütün ana ve katkı maddelerinin, hem kaynağı hem de elde ediliş yöntemleri bakımından islam dini kriterlerine ve insani gereklere uygun olması gerekmektedir.
  • Gıda ürünlerinin ambalajlama malzemelerinin ve depolama koşullarının, islam dini kriterlerine ve insani gereklere uygun olması gerekmektedir.
  • Gıda maddeleri üretimfaaliyetlerinin, İyi Üretim Uygulamaları (GMP), İyi Hijyen Uygulamaları (GHP) ve Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi (HACCP) koşullarını sağlaması gerekmektedir.
  • Gıda ürünlerinin üretim aşamalarında, islam dini kriterlerine, insani gereklere, sağlık ve hijyen kriterlerine ve beslenme bakımından uygun vasıflara sahip olması, helal gıda belgesinin tüm dünyada geçerli olması açısından çok önemlidir.

Bugün bütün dünyada, JAKİM (Malezya Helal Sertifikalama Kuruluşu) tarafından akredite olan belgelendirme kuruluşlarının düzenlediği helal gıda belgeleri kabul görmektedir.

Gıda maddeleri için helal gıda belgesi alan işletmeler, birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Örneğin,

  • Gıda ürünlerinin, hammadde ve katkı maddeleri dahil, hazırlama ve işleme yöntemlerinin, islam dini esaslarına uygun olduğu kanıtlanmış olmaktadır.
  • Gıda ürünlerinin temizlik ve sağlık koşullarını sağladığı ve güvenilir olduğu kanıtlanmış olmaktadır.
  • Üretim süreçlerinin, İyi Üretim Uygulamaları (GMP), İyi Hijyen Uygulamaları (GHP) ve Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi (HACCP) koşullarında uygun olduğu kanıtlanmış olmaktadır.
  • İşletmede çalışanların helal gıda konusunda eğitimli ve deneyimli oldukları kanıtlanmış olmaktadır.
  • İşletmenin iç ve dış pazarlarda tanınırlığı ve rakabet gücü artmaktadır.

Kuruluşumuz Helal Gıda Sertifikası almak isteyen işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.