EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi Belgesi Nedir?

Ülkemizde gıda işletmelerinin büyük bir kısmı (yüzde 80) küçük ölçekli işletme boyutundadır. Bunların da büyük bir kısmında ne yazık ki ne işletme sahiplerinde ne de çalışanlarında gıda güvenliği bilinci yoktur. Gıda işletmecileri daha fazla kazanmak için çoğu zaman taklit ve tağşiş işlemlerine başvurulmaktadır. İnsanlar kandırılıyor ve sağlıkları riske atılıyor. Bu konu ülkemizde ciddi bir toplumsal problemdir. Oysa sağlıklı nesillerin yetişmesi, güvenli gıdalarla beslenmeye bağlıdır.

HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi Belgesi Nedir?

Gıda güvenliği bilincine sahip olmak bir kültürdür ve ancak eğitimle kazanılır. Gıda güvenliği konusu toplumdaki herkesi doğrudan ilgilendiriyor. Güvenli ve sağlıklı gıda talebinin artması gerekiyor. Gıdalardan kaynaklanan hastalıkların ve gıda zehirlenmelerinin önüne geçilmesi gerekiyor. Gelecekte, güvenli gıda üreten işletmelerin yaygınlaşması gerekiyor. Gıda güvenliği bilinci ile yetişen nesiller, daha güvenilir ve sağlıklı gıdalar üretecektir.

HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi, bu beklentileri karşılayacak önemli bir kılavuzdur. HACCP standardı, gıda zinciri boyunca olması gereken hijyenik ortamın sağlanmasını ve gıda maddelerinin bu ortamlarda üretilmesini hedef almaktadır. İşletmeler, insanların tüketimi için güvenli gıdalar sunmak zorundadırlar.

HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi’nin ön gereksinim programları, işletmelerin uyguladıkları gıda zincirine ve işletmenin faaliyet alanına bağlıdır. Uygulanan programlar arasında dikkat çekenler, İyi Tarım Uygulamaları (GAP), İyi Üretim Uygulamaları (GMP), İyi Veteriner Uygulamaları (GVP), İyi Üretim Uygulamaları (GPP), İyi Hijyen Uygulamaları (GHP), İyi Ticaret Uygulamaları (GTP) ve İyi Dağıtım Uygulamaları (GDP) programlarıdır.

HACCP standardında kritik kontrol noktaları, gıda güvenliği riskinin önlendiği, veya etkilerinin en düşük seviyeye çekildiği ya da kabul edilebilir düzeye indirildiği ve kontrol altına alınabilen aşamalardır.

İşetmelerinde HACCP standardını başarı ile uygulayan gıda sektöründeki firmalar, bir akredite belgelendirme kuruluşuna başvurarak kendileri için HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi belgesi düzenlenmesini isteyebilirler. Bu belgeyi almak içinişletmenin belli denetimlerden geçmiş olması gerekmektedir.

Kuruluşumuz HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.