EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standardı, 2005 yılında Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından yayınlanan ve dünya genelinde güvenli bir gıda üretim zinciri oluşturmak amacıyla tasarlanan uluslararası bir standarttır.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

Gıda güvenliği açısından, bitkisel üretim yapılırken kullanılacak gübreler ve kimyasal maddeler, ürün için önerilen ruhsatlı ilaçlar olmalı ve bunlar yeterli dozda ve uygun zamanda kullanılmalıdır. Ayrıca ilaçlama ile ürünlerin toplanması arasındaki süre çok önemlidir. İzlenebilirliğin sağlanması bakımından, kullanılan ilaçlar ve ürün toplama sıklıkları bitkisel üretim aşamalarıda kayıt altına alınmalıdır.

Aynı şekilde hayvansal üretim yapılırken de hayvan sağlığı için sadece izin verilen ilaçlar kullanılmalı ve bunlar yeterli dozda olmalıdır. Veteriner reçetesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Ayrıca hayvanların aşıları düzenli olarak ve zamanında yaptırılmalıdır. Hayvanların barınakları temiz olmalı ve taşınması sırasında taşıma araçları uygun koşullarda olmalıdır. Hayvansal üretimde de izlenebilirliğin sağlanması bakımından, kullanılan ilaçlar, aşılar ve yemler kayıt altına alınmalıdır.

Bitkisel veya hayvanlar üretim yapan bütün işletmeler, üretilen, işlenen, ithal edilen veya dağıtımı yapılan her türlü gıda maddesinin gıda güvenlik koşullarına uygun olmasından sorulumludur. Belirlenen koşullara uygun olmayan ürünleri pazardan geri çekmek ve bu konuda resmi makamlara bilgi vermek zorundadır.

Gıda üreten bütün işletmeler çalışma izni almak, ayrıca üretilecek ürünler için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim izin belgesi almak zorundadır. Üretilen her türlü gıda maddesi, gıda güvenliği koşullarını sağlamalıdır.

Bunun yanı sıra işletmeler, izlenebilirliğin sağlanması için gerekli kayıtları tutmak, HACCP Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları Sistemi’nin temel gerekliliklerini uygulamak, çalışanları hijyen konusunda eğitmek, ürünlerin gıda güvenliği ve kalitesine uygun olarak üretilmesini sağlamak, kısaca tüketiciye güvenli gıda maddeleri sunmak zorundadırlar.

TS EN ISO 22000 Gıda güvenliği yönetim sistemleri - Gıda zincirindeki kuruluşlar için şartlar standardı, gıda güvenliği konusunda temel standarttır. Bugün, güvenli gıda üretimi için sadece hammaddeler, çeşitli katkı maddeleri, yardımcı diğer maddeler ve ambalaj malzemelerinin seçimi yetmemekte, tedarikçi firmaların seçimi, değerlendirilmesi, ürünlerin depolanması, saklanması ve sevkedilmesi dahil tedarik zincirinin bütün aşamalarının kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosu ile ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme hizmetlerini vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.