EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme Süreci Nasıldır?

Gıda ürünlerinden kaynaklanan riskleri ortadan kaldırmak için, üretim faaliyetlerinin ilk adımından tüketimin son aşamasına kadar her bir aşamada gıda güvenliğine dikkat etmek gerekmektedir. ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standardı bu bakımdan gıda üreten firmalara çok şey katmaktadır.

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelendirme Süreci Nasıldır?

Sanitasyon, insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesi konusunda uygulanacak temel ilkeleri içermektedir. Gıda sektöründe sanitasyon dendiği zaman, gıda maddeleri üretim faaliyetlerinde sağlıklı ve hijyenik olmak kastedilmektedir. Sanitasyon konusunda en büyük problem taşıyıcılık durumudur. Taşıyıcı insanlar, hastalık yapıcı mikroorganizmaları vücutlarına alsalar da bundan kendileri etkilenmezler, ancak dokundukları herşeye bulaştırırlar. Genelde bu durum taşıyıcı tarafından bilinmediği için, bu noktada tehlike çok büyüktür. Hijyen, sanitasyonu da içine alan bir kavramdır. Gıda hijyeni, sağlıklı gıda maddeleri üretmek için çiftlikten yüketicinin masasına kadar üretimin her aşamasında uygun koşulların sağlanması yönünde yapılan bütün çalışmaları kapsamaktadır.

Gıda sektöründeki uygulamalara bakılırsa sanitasyon, hijyenik ve sağlık koşullarının oluşturulması ve korunması için işletmede alınan bütün önlemleri kapsamaktadır. Gıda üreten firmaların sanitasyonu, ürün güvenliğini sağlamak ve tüketici sağlığını korumak bakımından son derece önemlidir.

Gıda sektöründe hijyen uygulamalarında, olası risk faktörlerinin tanımlanması, bunların kontrol altına alınması ve giderilmesi yönünde çaba gösterilmesi ve temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tüketicilerin, üretici firmaların ve dağıtım firmalarının yer aldığı gıda zincirinde, bütün tarafları etkileyen gıda kökenli zehirleme, bozulma veya salgın gibi olumsuzluklar, hijyen sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Gıda hammaddesinin işletmeye girmesinden üretimin tamamlanması ve son ürünün elde edilmesine kadar, üretimin bütün aşamalarında, çeşitli kaynaklardan mikroorganizma bulaşmaları olabilir. Bu mikroorganizma faaliyetleri ile gıda maddesinin yapısı, tadı ve aroması değişmekte, dolayısıyla kalitesi düşmektedir.

İşletmede ISO 22000 belgesinin alınmış olması önemli bir gıda güvenliği kanıtıdır. İşletmelerinde bu standardı uygulayan gıda üreticileri, bir belgelendirme kuruluşuna müracaat ederek ISO 22000 belgesi talep edebilirler. Bunun için yapılması gereken şey denetimlerden başarıyla geçmektir. Bu durumda belgelendirme kuruluşu firmayı yeterli bulursa ISO 22000 belgesi düzenleyerek işletmeye teslim eder.

Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosu ile ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme hizmetlerini vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.