EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

RoHS Belgelendirme Sistemi Belgelendirme Süreci Nasıldır?

İnsan sağlığı ve doğal çevrenin korunmasına odaklanan RoHS Belgelendirme Sistemi, bugün dünyada elektrikli ve elektronik cihazların ticaretinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Daha önce de bu yönde başka çalışmalar yok değildi. Ancak RoHS uygulamasının getirdiği düzenlemeler en geniş kapsamlı olanıdır. Bu konuda çok güvenilir kontrol testleri yapılmasını gerektiren bu sistem, hiçbir şüpheye yer bırakmamakta ve yeterli görülmeyen basit olumsuzluklar için bile iyileştirme çalışması yapılmasını talep etmektedir. Bu yüzden de sadece Avrupa Birliği ülkelerinde değil dünyanın her yerinde elektrikli ve elektronik cihazlar için RoHS belgesi aranmaktadır. Bugün bu belgeye sahip olmayan ürünler neredeyse geri teknoloji olarak kabul edilmektedir. Bu durum hem marka olan firmalar için hem de fason üretim yapan üretici firmalar için geçerlidir.

RoHS Belgelendirme Sistemi Belgelendirme Süreci Nasıldır?

RoHS belgesi, tehlikeli olarak nitelenen belli kimyasal maddelerin üretimde kullanılmadığını veya kabul edilebilir sınırlar içinde kullanıldığını kanıtlayan bir belgedir. Avrupa Birliği ülkelerinde bu tür ürünlerin serbest dolaşım hakkını kazanması için 2006 yılından itibaren RoHS belgesine sahip olması şarttır. Böyle olunca RoHS uyumlu elektrikli ve elektronik cihazların ticari satış şansı yükselmiş olmaktadır.

RoHS uygulaması aynı zamanda REACH direktifi, enerji kullanan ürünler direktifi (ERP direktifi) ve elektrikli ve elektronik ürün atıkları ile ilgili diğer yasal düzenlemelere uyumludur.

RoHS belgesi almak için gerekli test, ölçüm, analiz ve değerlendirme çalışmaları bağımsız, tarafsız ve akredite laboratuvarlarda yapılmaktadır. Talep eden üretici firmalara belgelendirme kuruluşu tarafından, bu durumu tespit eden RoHS belgesi verilmektedir.

RoHS belgelendirme sürecinin ilk adımı, işletmenin teknik dokümantasyon hazırlamasıdır. Üretimde kullanılan bütün bileşenlerin ve malzemelerin tek tek ve ayrıntılı testlerinin yapılmış olması ve raporlarının alınmış olması gerekir. Gerekli testler, bağımsız ve tarafsız laboratuvarlarda yaptırılmalıdır. Sürecin ikinci aşaması işletmenin üretim hatlarının denetimidir. Bu sırada tespit edilen eksikler varsa hemen giderilmiş olmalıdır. Malzeme testleri ve üretim hatlarının denetimlerinden sonra, uygun görülürse RoHS belgesi düzenlenerek teslim edilir. Bu belgenin geçerlilik süresi beş yıldır.

Kuruluşumuz, eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosu ile RoHS Belgelendirme Sistemi belgelendirme hizmetlerini vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.