EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Belgelendirme Hizmetleri

ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi Nedir?

Eritme işlemi, kaynakta birleşimi sağlayan en temel işlemdir. Eritmeyi oluşturmak amacı ile birleştirilecek metal yüzeylere yüksek yoğunlukta bir ısı enerjisi uygulanmaktadır. Bu şekilde oluşturulan sıcaklık, metallerin ve kaynak yöntemine göre ilave metal kullanılmışsa bu malzemenin erimesine yol açar. Bu işlem sırasında metalurjik nedenler yüzünden, en az enerji ile en yüksek ısı yoğunlukta eritme tercih edilmektedir. Örneğin ark kaynağında, sıcaklık 5500 ile 6600 derece arasındadır ve dar bir alanda çok yüksek enerji elde edilmektedir.

ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi Nedir?

Kaynak kabiliyeti, genel olarak bir malzemenin kaynağa uygunluğunu ifade etmektedir. Ancak kaynak kabiliyeti, kaynak yapılacak malzemenin kalınlığına, şekline, kaynak pozisyonuna ve uygulanan kaynak yöntemine göre farklılaşabilir.

Ark kaynağı, metallerin birleştirilmesi işlemlerinde sıkça başvurulan bir yöntemdir. Bu yöntem bir eritme kaynak yöntemidir. Bir elektrod ile metal parça arasında elektrik arkı yaratılarak yüksek ısı elde edilmekte ve metaller eritilerek kaynak işlemi yapılmaktadır. Arkın ürettiği elektrik ortalama 5500 derecedir ve bu enerji herhangi bir metali eritmeye yeterlidir. Bazen kaynaklı bağlantının dayanma gücünü yükseltmek için ilave metal kullanılmaktadır.

Kaynak işlemlerinde en önemli nokta tasarımdır. Tasarımda, birleştirilecek parçaların birbirine uyumunu sağlamak ve metallerin distorsiyonunu en aza indirmek için farklı işlemler gerekebilir.

Bugün kaynaklı imalat işlemleri, birçok imalat yöntemleri arasında çok fazla yer tutmaktadır. Kaynak işleminin doğru yapılması önemlidir ama bunun yanı sıra yerinde ve amacına uygun kullanılması, hesaplanması ve parçaların uygun şekilde şekillendirilmiş olması da çok önemlidir. Örneğin tasarımda dikkate alınacak başlıca noktalar şunlardır: birleştirilecek malzemelerin zorlamalara uygun olması, kaynak dikişlerinin tahribatsız muayenesine uygun olması, distorsiyon etkisinin çok düşük olması, kaynak yönteminin malzemeye uygun olması, ürünün tamir ve bakıma uygun olması ve mekanizasyon ve otomatizasyon çalışmalarına uygun olması.

Metal ağırlıklı üretim yapan işletmelerde ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi standardı, kaynak işlemleri için işletmelere yol gösterici bir standarttır.

Kuruluşumuz ISO 3834 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Yönetim Sistemi’ni kuran ve yöneten işletmelere deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu ile belgelendirme hizmetleri vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.