EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Gemi Hasar Tespitleri

Uluslararası gözetim ve survey kuruluşları, kadrolarında yer alan eksperler ile gemi hasarlarını tespit hizmetlerini verirken, sigorta şirketleri ve P&I kulüpleri ile birlikte çalışmaktadır.

Gemi Hasar Tespitleri

Gemi hasarlarına bakıldığı zaman genel olarak hasarların çoğunluğunu yük gemileri teşkil etmektedir. Arkasından balıkçı tekneleri gelmektedir. Ancak son yıllarda yangın ve patlama hasarlarında büyük boyutta bir düşüş gözlenmiştir. 2014 yılında yapılan bir istatistik çalışmasına göre son sekiz yıl içinde bir gemide 19 hasar meydana gelmiş ve bunlar yangın, makine ve dümen arızaları olmuştur. Yani gemi hasarlarının büyük bir kısmı geminin tersanede inşa hatalarından değil, personel deneyim eksikliği, eğitim eksikliği ve acil durum hazırlıklarının yetersiz olması gibi faktörlerden kaynaklanmıştır. Ayrıca gemilerin bakım çalışmaları sırasında geminin güvenliği açısından yeterli özenin gösterilmemesi de gemi hasarlarının başlıca nedenlerden biridir.

Böyle olunca sigorta şirketlerinin ve P&I kulüplerinin tahminleri gelecekte büyük hasarlarının olabileceği, bu hasarların sadece gemi ve taşıdığı yüklerin değeri ile sınırlı kalmayacağı ve işin durması ve çevre kirliliği gibi zararların oluşabileceği şeklindedir. Son yıllarda özellikle büyük tonajlı gemiler, daha fazla markete çıkmaktadır. Bu paralelde daha büyük risklerin ve hasarların olması da ihtimal dahilindendir.

Bu bakımdan tekne ve makina sigortası yaptırılırken, gerçeğe yakın risk analizlerinin yapılması, gemilerin yaş, sınıf, tonaj ve güzergahları göz önünde tutulmaıs ve mümkün olan en geniş teminatların alınması gerekmektedir.

Dünya genelinde tekne ve makina sigortaları, sigorta şirketlerini 20 yıla yakın bir süredir zarara uğratmaktadır. 2015 yılında dünyada nakliyat sigortaları alanında 29,9 milyar dolar prim üretim üretilmiştir. Bunun 7,5 milyar doları tekne ve makine, sigortalarıdır (yüzde 25). Ancak hasarlarda kayda değer düşüşler izlenmiştir.

Bu rakamlar sigorta sektörü açısından durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. Bu nedenle kaza durumunda gemi hasarlarının doğru tespit edilmesi önemli olmaktadır. Bu yüzden gemi hasarlarında gözetim ve survey kuruluşlarına çok iş düşmektedir. Gözetim kuruluşlarının eksperleri, tarafsız ve bağımsız hizmet vermektedir.

Kuruluşumuz tarafından P&I / H&M surveyleri kapsamında, talep eden müşterilere gemi hasar tespit hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.