EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Finans Kurumları İçin Gemi Genel Durum Tespiti

Uluslararası gözetim ve survey kuruluşlarının verdikleri hizmetler arasında, finansman kuruluşlarına, leasing şirketlerine, resmi kuruluşlara ve özel şirketlere, her türden gemi, tekne, yat, yüzer tesis ve platform gibi deniz araçlarının fiyat değerlemesi çalışmaları da bulunmaktadır. Deneyimli ve eğitimli uzman denetçiler, değerleme yapılacak deniz aracını yerinde görerek durum tespiti yapmaktadır. Aynı zamanda söz konusu deniz araçlarının ilgili liman idaresi nezdinde yasal durumunu da sorgulamakta ve üzerinde herhangi bir ticari işletme rehni bulunup bulunmadığı araştırılmaktadır.

Finans Kurumları İçin Gemi Genel Durum Tespiti

Bu çalışmalar sırasında, makine üreticileri ve ikinci el alım satım piyasaları da incelenmekte ve gerekli bilgiler toplanmaktadır. Deniz aracının kaç yaşında olduğu, sınıfı, tonajı, tekne yapısı ve özellikleri, daha önce yapılmış sörvey raporları, makine dairesi ve ekipmanlarının durumu ve kapasitesi, kreynlerin durumu ve kapasitesi, bütün donanımları, can kurtarma ve yangın tertibatlarının durumu, ambarların kapasitesi ve genel durumuna yönelik bütün bilgiler toplanmaktadır. Elde edilen bu bilgiler ışığında gerekli analizler yapılmakta, bir takım değerlendirme yöntemleri uygulanmakta ve deniz aracının değeri tespit edilmektedir.

Denizcilik sektöründe bir geminin doğru zamanda ve uygun fiyatla alınması, geminin değerinin doğru belirlenmesine bağlıdır. Gemiler, tersaneden çıktığı andan itibaren, kullanıldıkları güzergaha, yaşa ve taşıdıkları yüklerin özelliklerine bağlı olarak mutlaka zaman içinde değer kaybetmektedir. Bu bakımdan sigorta şirketleri açısından geminin değeri ne kadar önemliyse, özellikle kredi işlemleri nedeniyle finans kuruluşları açısından geminin değerinin doğru tespit edilmiş olması o kadar önemlidir.

Değer tespit çalışmalarında aynı zamanda geminin hangi limana bağlı olduğu, ticari piyasalarının nasıl seyrettiği, geminin tip ve tonajına göre taşıyabileceği yüklerin arz talep dengesi ve tabi gemi sahibinin mali gücü önemli faktörlerdir.

Bir geminin değer tesbitine etki eden faktörler şunlardır:

  • Geminin ilk sefere çıktığı andan itibaren günlük ortalama navlun getirisi ve ileriye dönük navlun tahminleri
  • Geminin yaşı ve ekonomik olarak kalan ömrü
  • Geminin sınıfı
  • Geminin bayrak ve liman devleti kurallarına bağlı kısıtları ve bunların navlun getirisine etkileri
  • Geminin işletme masrafları (günlük masraflar ve olası bakım masrafları)
  • Geminin borcu varsa finans maliyetleri

Bu faktörler bir formül içinde değerlendirilmekte ve geminin uzun dönem değeri bulunmaktadır.

Kuruluşumuz tarafından P&I / H&M surveyleri kapsamında, talep eden müşterilere finans kurumları için gemi genel durum tespiti hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.