EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Bunker Numune Alımı, ISO 8217’ye Göre Analiz ve Analizlere Nezaret

Bunker, kısa bir anlatım ile gemilerde yakıt olarak taşınan petrole verilen isimdir. Uluslararası deniz ticaretinde gemi yakıtları, gemi kiralama ve filo yönetim firmaları için büyük maliyetlere neden olmaktadır. Gözetim ve survey kuruluşlarının hizmet yelpazesi içinde bu nedenle bunker survey ve bunker numune alım hizmetleri de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra banker dedektiflik hizmetleri de verilmektedir. Banker dedektiflik hizmetleri, gemiye gizlenmiş bunker yakıtlarını bulmak için verilmektedir. Bugünün koşullarında geminin sefere çıkmasında bunker maliyeti, toplam maliyet içinde en büyük yeri tutmaktadır. Bu yüzden özellikle kiracılar, bunker tedarikinde, gemideki tam bunker miktarını bilmek zorundadır.

Bunker Numune Alımı, ISO 8217’ye Göre Analiz ve Analizlere Nezaret

Bir gemide yakıt saklamak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Örneğin eksik bunker teslimi, gizli yakıt tankları, sihirli borular, uygun olmayan sondaj tablaları, kalibre edilmemiş sondaj tablaları veya arızalı yakıt göstergeleri gibi.

Bunun yanında bunker ikmali sırasında gemiye yüklenen yakıtın standart özelliklerde olması da ayrıca önemlidir. Geminin makina ve motorlarının düzgün çalışması ve sefer sırasında proplem yaratmaması buna bağlıdır.

Gözetim ve survey kuruluşları bu konuda bunker numunesi alarak laboratuvarlarında gerekli analizler yapmakta ve rapor düzenlemektedir. Bunker numune alma işlemleri, Uluslararası Sandartlar Örgütü (ISO) tarafından 2014 yılında yayınlanan ISO 8217 standardına uygun şekilde yapılmak zorundadır (TS ISO 8217 Petrol ürünleri - Yakıtlar (Sınıf F) - Denizcilik yakıtları - Özellikler).

Bu standart, deniz araçlarının dizel motorlarında veya kazanlarında kullanılan petrol esaslı yakıtların, kullanılmadan önce işlem görme aşamasındaki özelliklerini ve gerekleri kapsamaktadır.

Sörveyörler bu konuda eğitimli ve deneyimli elemanlardır ve bağlı oldukları kuruluşun tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesine uygun hizmet vermektedir. Bunker numuna alımları, bunker teslim mavnasında, kıyı tankında ve alıcı gemide, alınan petrolün gemiye transferinden önce yapılmaktadır. Bu arada teslim edilen bunker miktarını belirlemek için bunker tanklarında ölçümler yapılmaktadır. Mavna veya kıyı tankından teslim edilen bunker miktarı ile gemi tanklarına alınan miktar aynı olmak zorundadır. Bu aşamada gemi veya mavnadaki bunker örnekleri, belirlenmiş prosedürlere göre alınır.

Kuruluşumuz tarafından bunker survey hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilere bunker numune alımı, ISO 8217’ye göre analiz ve analizlere nezaret hizmetleri verilmektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.