EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Gemi Ambar Kapakları Ultrasonik Sızdırmazlık Testi

Özellikle deniz suyuna yüksek hassasiyet gösteren yüklerin taşınmasında gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık testleri büyük önem taşımaktadır. Gemi işletmelerinin yaptırdıkları sigortalardan biri olan P&I klüpleri (protaction and indemnity klüpleri), yani koruma ve tazmin klüpleri de sigortaya kabul incelemeleri sırasında sızdırmazlık kontrollerinin yapılmış olmasına önem vermektedir.

Gemi Ambar Kapakları Ultrasonik Sızdırmazlık Testi

Esas olarak gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık testlerinde iki farklı yöntem uygulanmaktadır:

  • Ultrasonik test yöntemi ve
  • Su testi yöntemi

Yükleri gönderen firmaların, alıcı firmaların ve gemi işletmelerinin yaptırdıkları bu testler, ileride ortaya çıkması muhtemel risklerin etkilerinden korunmak için ve hakların savunulması açısından büyük önem taşımaktadır.

Gözetim ve denetim kuruluşları tarafından yük sahipleri, armatörler, gemi kiracıları, sigorta şirketleri ve P&I klüpleri adına, gemi ambar kapaklarının sızdırmazlık kontrolleri yapılmaktadır. Bugüne kadar karşılaşılan kargo hasarları, genel olarak hep ambar girişlerindeki veya ambar kapaklarındaki lastik contaların eskimesi veya aşınması sonucu oluşan sızıntılardan kaynaklanmaktadır. Contalardaki problemler ambar kapağının tam olarak oturmasına mani olmakta ve bu aralıklardan ambara giren deniz suları taşınan yüklere zarar vermektedir. Ayrıca bu durum yükün teslim tarihinde gecikmelere ve müşteri operasyonlarının aksamasında da neden olmaktadır.

Denetçiler bu çalışmalarında gelişmiş teknolojik cihazlar kullanmaktadır. Gözetim kuruluşu denetçileri, ambar kapaklarının iyi kapatılmış olduğunu, sağlam kapandığını ve su geçirmez durumda olduğunu, gemi yola çıkmadan önce ve varış nokktasında öncelikle görsel olarak tespit eder. Kapaklarda ve contalarda sızıntı yaratacak bir durum varsa o anda müdahale eder. Ancak gözle kontrol yanı sıra, yükün kalitesini riske sokacak tehlikeleri daha objektif değerlendirmek için, duruma göre tebeşir testi, ambar sızdırmazlık testi (hose test) ya da ultrasonik sızıntı testi (ULD) yapmak zorundadır.

Ultrasonik sızdırmazlık testleri, sızdırmazlık konusunda emin olmanın en kesin yoludur. Bu testlerde, doğal yolla oluşan ultrasonik sesleri algılayan özel cihazlar kullanılmaktadır. Tebeşir ve hortum testlerinde, sızdırmazlık contasının durumu anlaşılabilir ancak ne kadar sıkıştırma gücü olduğu tam bilinemez.

Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, deniz survey hizmetleri kapsamında, müşterilerine gemi ambar kapakları ultrasonik sızdırmazlık testi hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.