EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Gemi Ambar Kapakları Sızdırmazlık Testi (Ultrasonik veya Su Testi - Hose Test Yönetimi)

Dökme yük gemilerinde yaşanan kayıp ve hasar olaylarının temel nedeni, katı yüklerin yükleme ve tahliye işlemlerinin usulune uygun yapılmamasıdır. Bu durum, geminin yapısını çok fazla zorladığı gibi, ambarlarının fiziksel durumuna da mekanik olarak hasar vermektedir. Bu da çeşitli şekillerde yük kayıplarına neden olmaktadır.

Gemi Ambar Kapakları Sızdırmazlık Testi (Ultrasonik veya Su Testi - Hose Test Yönetimi)

Uluslararası Denizcilik Örgütü, gemilerin ve yükün güvenliğini sağlamak amacı ile özellikle yükleme ve boşaltma faaliyetlerine yönelik bir takım düzenlemeler getirmiştir. Örneğin dökme yük gemilerinin ambarları şu özelliklerde olmalıdır: ambarlar, katı dökme yükün aşırı yüklenmemesine engel olacak, düzgün olarak istiflenmesini sağlayacak ve üst üste yerleştirilmesi mümkün olacak boyutta ve tasarımda olmalıdır. Ayrıca bu yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapılacak ambar kapaklarının da yüklerin hızlı ve güvenli şekilde boşaltılmasını sağlayacak özellikte olması ve sıkıca kapanması gerekmektedir. Dökme yük gemilerinin ambar kapakları, ambar işletim sistemlerinin ve güvenlik cihazlarının çalışmasına imkan verecek durumda olmak zorundadır.

Burada üzerinde durulması gereken ana nokta, ambar kapaklarının sızdırmaz özellikte olmasıdır. Geminin seferi sırasında ambarlarına deniz suyu girmesi demek, taşınan yükün bozulması, hasar görmesi ve belki de kullanılmaz duruma gelmesi demektir. Bu ise doğal olarak alıcı ve satıcı firmaların beklemedikleri bir durumdur.

Bu nedenle gemi işletmeleri ambarların kapaklarının sıkıca kapatıldığından ve sızdırmaz olduğundan emin olmak zorundadırlar. Yine de alıcı ve satıcı firmalardan biri bu konuda güvence istiyorsa, gözetim ve survey kuruluşlarından gemi ambar kapaklarına sızdırmazlık testi yapılmasını talep edebilirler.

Gözetim ve survey kuruluşları bu konuda genel olarak iki farklı yönteme baş vurmaktadır: ultrasonik sızdırmazlık testleri ve su testi (hose test) yönetimi. Her iki durumda da özellikle deniz suyuna hassasiyet gösteren ürünlerin güvenliğini sağlamak hedelenmiştir. Bu testler sigorta şirketleri ve P&I kulüpleri açısından da doğru risk yönetimi uygulayabilmek için önemli olmaktadır.

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine gemi ambar kapakları sızdırmazlık testi (ultrasonik veya su testi - hose test yönetimi) hizmetleri de vermektedir.

 


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.