EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Yük Emniyet Kontrolü (Lashing)

İngilizce olmasına rağmen lashing ifadesi, bugün taşımacılık sektöründe dilimize yerleşmiş bir ifadedir. Lashing, bağlama ve sabitleme anlamına gelmektedir. Gemilere, konteynerlere ve TIR’lara yüklenen malzemelerin sabitlenmesini ifade etmektedir. İlk zamanlar özellikle okyanus aşırı deniz yolculuklarında güç hava koşullarında yüklerin korunması için geliştirilen bir önlem olarak uygulanan lashing, bugün sadece gemilerde değil karayolu taşımacılığında da yapılmaktadır. Özellikle konteyner taşımacılığında lashing çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde yükler, gerek hava koşullarının olumsuz etkilerine karşı, gerekse araçların seyri sırasında ortaya çıkacak sarsılmalara ve kazalara karşı korunmuş olmaktadır.

Yük Emniyet Kontrolü (Lashing)

Lashing işlemlerinde, taşınan yükün özelliklerine, büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak farklı malzemeler ve ekipman kullanılmaktadır. Taşınan yükü sıkıca kavrayacak malzemeler ve ekipman kullanılmaz ise, lashing işleminden beklenen yarar elde edilemez. Dayanma gücü düşük malzeme ve ekipman kullanılmışsa, yüke lashing yapıldı denemez. Aksi halde en ufak bir sarsıntıda bağlar çözülebilir ve yük hasar görebilir.

Dış ticarette en önemli faktör, yüklerin zamanında ve güvenli bir şekilde yerine ulaştırılmasıdır. Bu bakımdan lashing, taşıma güvenliğini sağlayan önemli bir unsurdur. Taşınacak yüklerin yükleme işlemleri öncesinde, yol koşullarını, yük yerleşimini ve taşınan yükün önem ve hassasiyet özelliklerini dikkate alarak, yükleme, taşınma, boşlatma ve aktarma durumlarına göre özel lashing standartlarında sabitlendirilmesi gerekmektedir. Lashing uygulamasında, hava yastıkları, spanzet, takoz ve çemberleme sistemleri gibi malzeme ve ekipmanlar kullanılır. Önemli olan yüklerin, sarsıntı ve darbelere karşı korunmasıdır.

Yüklerin güvenli bir şekilde bağlanması, yük hasarlarının önüne geçmek yanı sıra gemi personelinin can güvenliği ve geminin hasar görmemesi açısından da önemlidir. Yapılacak lashing işkeminin yöntemi ve sıklığı, sevkiyat aracının türüne ve güzerhagına göre farklıdır. Lashing uygulamasında bağlama yöntemleri genelde aynıdır, farklı olan kullanılan malzemedir. Örneğin gemi, okyanusu geçecekse, daha sık lashing yapılır.

Gemi taşımacılığında yükün cinsi ne olursa olsun, lashing işlemleri özel bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Yük sabitleme işlemi doğru malzemelerle yapılırsa, yükler zamanında ve hasar görmeden yerine ulaştırılır.

Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, deniz survey hizmetleri kapsamında, müşterilerine yük emniyet kontrolü (lashing) hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.