EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Puantaj, Tali ve Kantar Gözetimi

Gözetim ve survey kuruluşlarının gemi ile ilişkileri, gemilerin daha tasarım aşamasından başlar ve geminin kullanım ömrünü tamamlamasına kadar devam eder. Çünkü geminin tasarım ve üretim aşamaları için gerekli olan denetim ve doğrulama faaliyetleri, gemi taşımacılık faaliyetlerini sürdürdüğü sürece düzenli olarak devam etmek zorundadır. Geminin tasarım ve inşa sürecinde, ilgili kural ve standartlara uygunluğu nasıl doğrulanmak ve onaylanmak zorundaysa, daha sonra periyodik olarak sürdürülen sörveylerle, geminin kullanılması sırasında da bu denetimlerin yapılması ve ilgili kural ve standartlara uygunluğunun doğrulanması ve onaylanması gerekmektedir.

Puantaj, Tali ve Kantar Gözetimi

Bu doğrulama ve onaylama çalışmaları, işin bir yönüdür. Diğer yönü ise taşınan yüklerle ilgilidir. Gözetim ve survey kuruluşlarının verdikleri hizmetler arasında puantaj, tali ve kantar gözetimi hizmetleri de bulunmaktadır. Bu hizmetlerin amacı gemiye yüklenen yüklerin miktarının doğru tespit edilmesidir.

Sörveyörler, yükleme işlemleri sırasında elleçleme işlerinin hazırlık ve yürütülmesine nezaret ederler ve yükelerin puantajını tutarlar. Sörveyörler, ambar kapaklarının açılması ve kapatılması sırasında puantaj formuna başlıca şu bilgileri kaydederler:

  • Gemi bilgileri, kapağı açan ve kapatan vinç bilgileri, açılan ve kapanan kapakların sayıları ve kapakların açma ve kapama zamanları
  • Yükün türüne ve özelliklerine yönelik tonaj, sayı, cins, parça sayısı, elleçleme türü ve elleçleme yöntemi gibi bilgiler
  • Dökme ve sıvı yüklerde, ambar ve tankların toplama ve süzdürme duruş zamanları
  • Soğutmalı konteynerlerin sıcaklık bilgileri
  • Isı kontrollü sıvı yüklerin sıcaklık bilgileri
  • Tahliye edilen yükün istiflendiği veya yüklendiği yer bilgileri
  • Araca yükleme yapılıyorsa aracın özellikler ve sefer, bekleme adedi ve arıza bilgileri
  • Konteynerlere yüklenen veya tahliye edilen yüklerin içeriği ve ambalaj bilgileri
  • Konteyner tahliyesinde kapak kapama ve mühürleme işlemleri

Yüklerin miktarının doğru tespit edilmesi çalışmalarında tali ve kantar gözetimi de önemli bir çalışmadır. Puantaj, tali ve kantar gözetimi hizmetleri, dış ticarette alıcı ve satıcı firmalar yanı sıra sigorta şirketleri açısından da önemli olmaktadır.

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine puantaj, tali ve kantar gözetimi hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.