Türcert Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Gemi Draft Sörveyi

Avrupa Birliği ülkelerinde, denizyolu ile taşımacılıkta güvenliği sağlayacak ortak politikalar belirleme çalışmalarına 1993’lerde başlamıştır. O tarihte alınan bir kararda, standartlara uymayan yük gemilerinin ve tankerlerin birlik karasularından çıkarılması hedeflenmiştir. Avrupa Birliği’inde ortak standartlar belirlemek ve uluslararası kuralların etkili bir şekilde uygulamasını sağlamak amacı ile ilk uygulamaya alınan ilk direktif 94/57/EC sayılı Gemi Denetim ve Muayene (Sörvey) Kuruluşları İle Denizcilik İdarelerinin İlgili Faaliyetleri İçin Ortak Kural ve Standartlar direktifidir. Daha sonra yaşanan süreçte bu direktifte ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklikler yapılmıştır. Ancak bunlarda yeterli olmayınca 2009 yılında bu direktifin yerini alacak iki yeni yasal düzenleme yapılmıştır. Bugün de geçerli olan ve yürürlükte olan bu yasal düzenlemeler şunlardır:

Gemi Draft Sörveyi

  • 2009/15/EC sayılı ve Gemi Denetim ve Muayene (Sörvey) Kuruluşları İle Denizcilik İdarelerinin İlgili Faaliyetleri için Ortak Kural ve Standartlar Direktifi
  • 391/2009 sayılı Gemi Denetim ve Muayene (Sörvey) Kuruluşları İçin Ortak Kural ve Standartlar adlı Yönetmelik

Bugün gözetim ve survey kuruluşları çeşitli sörvey çalışmalarında bu esaslar doğrultusunda hareket etmektedir. Bu sörvey çalışmalarından biri de gemi draft sürveyidir.

Draft sörvey çalışması, bir geminin yüklü durumu ile boş durumu arasındaki farkın, dolayısıyla yüklenen yükün ağırlığının, Arşimet tarafından bulunan ünlü suyun kaldırma prensibinden yararlanarak hesaplanmasıdır. Bu yasaya göre suda yüzen bir cisim, ağırlığı kadar suyun yerini değiştirir, yani bu miktarda suyu taşırır.

Sörveyörler bu hesaplamalara başlamadan önce geminin sancak ve iskele tarafındaki baş, vasat ve kıç draft değerlerini okurlar. Bunun arkasından geminin balast ve tatlı su tanklarının derinliğini ve deniz suyunun yoğunluğunu hesaplamak için deniz suyundan örnek alırlar. Bu değerler elde edildikten sonra yük hesabına başlanır. Bundan sonrası tamamen belli formüllere ve aritmetik hesaplamalara dayanır.

Gözetim kuruluşları sörveyleri eğitimli ve deneyimli kişilerdir ve geminin yük hesabını yaparken, draftların belirlenmesi, bunların düzeltmesi, düzeltilmiş draftların ortalamalarının alınması, trim düzeltmelerinin yapılması, düzeltilmiş deplasmanın bulunması ve yoğunluk düzeltmesi gibi bir takım çalışmalar yaparlar.

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine gemi draft sörveyi hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.