EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Mühürleme / Mühür Sökme

Dış ticaret işlemlerinde ambarlara yerleştirilen yüklerin miktarının, geminin seyri sırasında herhangi bir şekilde değişmemesi gerekir. Yüklenen malların varış limanında boşaltma işlemleri sırasında yüklerde herhangi bir eksiklik görülürse, bu durum taraflar arasında anlaşmazlık konusu olabilir. Böyle bir istenmeyen durum ile karşılaşmamak için genelde ambar kapaklarının ve manhole kapaklarının mühürlenmesi yoluna gidilmektedir. Bu şekilde yüklenen malların miktarı güvence altına alınmış olmaktadır.

Mühürleme / Mühür Sökme

Uygulamada mühürleme ve mühürlerin sökülme işlemlerinin de uluslararası gözetim ve denetim kuruluşları tarafından gözlemlenmesi talep edilmektedir. Dış ticaret işleminin tarafları olan alıcı firma veya satıcı firma tarafından, hatta bazı durumlarda gemi sahipleri tarafından böyle bir talep yapılabilir.

Mühürleme ve mühür sökme işlemlerinin gözetimi sadece ambar kapakları veya manhole kapakları için değil, tanklar ve konteynerler için de yapılmaktadır. Bütün bu sayılan işlemler denetçiler gözetiminde yapılmakta ve tutanak ile tespit edilmektedir. Gözetim kuruluşları uluslararası alanda tarafsız ve bağımsız hizmet verdikleri için düzenlenen tutanaklar ve raporlar dünyanın her yerinde geçerli olmaktadır.

Diğer gözetim hizmetlerinde olduğu gibi mühürleme ve mühür sökme işlemlerinin de bir denetçi gözetiminde yapılması, taraflara malların güvenli ve eksiksiz bir şekilde taşındığının garantisini vermiş olmaktadır. Sigorta şirketleri ve P&I klüpleri (protaction and indemnity klüpleri), yani koruma ve tazmin klüpleri de taşınan malların güvenliği açısından ve ileride beklenmedik tartışmaların yaşanmaması bakımından bu hizmetleri talep etmektedir.

Genel olarak yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra gemi ambarları mühürlenir ve mühürlerin adedi ve vurulduğu yerler tutanağa kaydedilir. Konteyner taşımacılığında ise nakliye firması konteyneri yük sahibine teslim eder ve yükleme işlemlerine eşlik etmez. Konteyner yüklendikten sonra mühürlenir ve limana mühürlü olarak getirilip gemiye yüklenir. Bu durumda da taşıma firması konişmentoda yazılı ayrıntıları kontrol etmez ve sorumluluk üstlenmez.

Ancak ne şekilde olursa olsun ambarların veya konteynerlerin mühürlenmesi, içindeki yüklerin eksiksiz olduğunun bir kanıtı olarak kabul edilir.

Eğitimli ve deneyimli, uzman bir kadro ve güçlü bir teknik altyapıya sahip olan kuruluşumuz, deniz survey hizmetleri kapsamında, müşterilerine mühürleme ve mühür sökme hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.