EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Bunker Miktar ve Teslimat Gözetimi (Gemi Yakıt Ölçümleri)

Bunker tanımı, çok eskilerden, gemilerin kömürle çalıştığı dönemlerden kalma bir tanımdır. Ancak bugün de kullanılmaya devam etmektedir. Gemilerin buhar gücü ile çalıştığı ve yakıt olarak kömür kullanıldığı o dönemlerde kömürlerin konulduğu ambarlara bunker deniyordu. Bugün kömür yerine yakıt kullanılsa da gemi yakıtlarına bunker denmektedir. Yakıt ikmali işlerine de bunkering denmektedir.

Bunker Miktar ve Teslimat Gözetimi (Gemi Yakıt Ölçümleri)

Bugün gemilerin dizel motorlarında ve buhar kazanlarında ham petrolden elde edilen sıvı yakıtlar kullanılmaktadır. Bu yakıtlar dizel oil veya fuel oil olmaktadır. Bazen bu iki yakıtın karışımı olan blend oil de kullanılmaktadır. Dizel oil, ham petrol damıtılırken 200-300 derece kaynama sıcaklığında alınan ana üründür ve dizel motorlarda kullanılmaktadır.

Gemi işletme giderlerinin önemli bir kısmını yakıt giderleri oluşturmaktadır. Bir yandan makinelerden yüksek performans elde etmek, bir yandan da çıkabilecek problemler için yüksek maliyetlerle karşılaşmamak için, yakıtlar için belirlenen standartlara uymak önemlidir.

Gözetim ve survey kuruluşları tarafından yapılan yakıt tankları denetimi, gemideki yakıtın ve yağın miktarını belirlemek içindir. Özellikle geminin kiraya verilmesi veya kiradan çıkması durumunda taraflar arasında olabilecek anlaşmazlıkların çözümünde veya hak talep etme durumlarında bu denetim sonuçları önemli birer kanıt olmaktadır.

Bunun yanı sıra gemiye yakıt yüklenirken, satın alınan miktarda yakıt yüklendiğinden emin olmak için de gemi yakıt ölçüm hizmetleri talep edilmektedir. Bu çerçevede olmak üzere aynı zamanda yüklenen yakıtın kontamine olup olmadığı ve geminin yakıt sistemine, motoruna veya performansına zararlı bir etkisi olup olmayacağı da tespit edilmiş olmaktadır.

Gözetim ve survey kuruluşları bu konuda ihrakiye miktarı yükleme ölçümleri yapmaktadır. İhrakiye, gemilere vergili veya vergisiz sağlanan yakıt ve yağ miktarıdır. Bu hizmet kapsamında yakıtın satın alınan miktarda yüklendiğinden emin olunmaktadır. Ölçümler hem yükleme öncesinde hem de yükleme sonrasında ayrıntılı olarak yapılmakta ve güvenilir, tarafsız ve belgelenmiş kanıtlar sunulmaktadır. Ayrıca yakıt, ISO 8217 standardına göre analiz edilmektedir (Petrol ürünleri - Yakıtlar (sınıf F) - Denizcilik yakıtları - Özellikler standardı).

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine bunker miktar ve teslimat gözetimi (gemi yakıt ölçümleri) hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.