EUROLAB Logo

EnglishChinese (Traditional)FrenchGermanGreekItalianPortugueseRussianSpanishTurkishPersianGeorgian

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

İstif Kapasite ve Ambar Boşluk Kontrollerinin Yapılması

Gemi taşımacılığında büyük hacimlerde yüklerin taşınması, taşınacak yükün miktarının fazlalığı ve birim taşıma masrafı ilkesine dayanır. Bu nedenle taşımacılıkta yük miktarı en önemli faktördür. Bir başka önemli faktör de yüklerin istiflenmesidir. Yükleme sırasında yükün belli ambarlara fazla konulması, gemide aşırı eğilme momentlerinin ve kesme kuvvetlerinin artmasına neden olur ve gemi bünyesinde fiziksel hasara yol açabilir. Bir kısım dökme yüklerin özgül ağırlığı yüksektir ve yanlış yükleme yapılması durumunda ağırlık merkezi (metasantr) yükselir. Bu durum geminin yalpa hız ve ivmesini yükseltir. Teorik olarak yüksek ivme gemide şu iki tehlikeli sonucu doğurur: yükler savrulurak düşer ve teknenin zarar görmesine neden olur, ya da yükler kayarak bir eğim oluşturur ve yine bu yüzden teknenin zarar görmesine neden olur.

İstif Kapasite ve Ambar Boşluk Kontrollerinin Yapılması

Gemicilik sektöründe istif faktörleri, yüklerin yükseklik olarak veya hacim olarak hesaplanan ton olarak değeridir. Dökme yükler için yükün istif faktör farklılıklarının, hem ambar tasarımında hem de yüklerin yüklenmesi sırasında dikkate alınması gerekmektedir.

Gemi inşası sırasında ambarların istife uyumlu olması, hem istif çalışmalarını kolaylaştırması hem de yüklerin zarar görmemesi açısından önemlidir. Ambarların istifleme ve istifleme hacmi, yüklerin güvenli taşınması açısından gemilerde ambar tasarımında önemli bir rol oynar. Yukarıda sözü edilen istif faktörü, birim ağırlık için gerekli olan hacim miktarını göstermektedir.

Konteyner gemilerinde de yük hacmi, geminin standart boyutta en fazla ne kadar konteyner taşıyabileceği dikkate alınarak hesaplanır. Ambarların tasarımı ise geminin stabilite ve balast özelliklerine bağlıdır.

Dış ticaret işlemlerinde yükün güvenle taşınması, alıcı ve satıcı firmalar kadar taşıma şirketleri, sigorta şirketleri ve P&I kulüpleri açısından önemli bir noktadır. Bu nedenle istif çalışmalarının doğru yapıldığından, ambar boşluklarının doğru hesaplandığından ve taşınma sırasında yükün zarar görmeyeceğinden emin olmak üzere taraflar, gözetim ve survey kuruluşlarında bu yönde bir hizmet talep edebilirler.

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine istif kapasite ve ambar boşluk kontrollerinin yapılması hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.