EUROLAB Logo

×

ANASAYFA
GÖZETİM
SURVEY
ENDÜSTRİYEL HİZMETLER
ENERJİ HİZMETLERİ
PETROL VE GAZ HİZMETLERİ
İNŞAAT HİZMETLERİ
LOJİSTİK HİZMETLERİ
MADENCİLİK HİZMETLERİ
SİSTEM BELGELENDİRME
SPESİFİK BELGELENDİRME
MUAYENE
LABORATUVAR
DİĞER HİZMETLER
BAŞVURU TALEBİ
İLETİŞİM

Her Hakkı Saklıdır. © 2019 gozetim.com

Survey Hizmetleri

Ambar Kapak Sızdırmazlık Kontrolleri

Ambar kapaklarının su sızdırması yüzünden oluşan hasarlar, denizyolu ile taşımacılıkta hala en ciddi problemlerden biri olmaya devam ediyor. Öyle ki sigorta şirketlerine yapılan su kaynaklı hasar bildirimlerinin mali boyutu yılda birkaç yüz milyon doları bulmaktadır. Tabi bu tazminat problemi yanında işin bir de teslim tarihlerindeki gecikmeler ve müşteri operasyonlarının durması gibi başka yan etkileri de bulunuyor. Ne bu gecikmelere ne da hasarlara tarafların tahammülü yoktur.

Ambar Kapak Sızdırmazlık Kontrolleri

Gözetim ve survey kuruluşları tarafından ambar kapak sızdırmazlık kontrollerinde iki farklı yönteme baş vurulmaktadır:

  • Ultrasonik test yöntemi
  • Su testi yöntemi

Ultrasonik test yöntemi, doğruluk ve güvenilirlik bakımdan en kesin çözümü sunan testlerden biridir. Su testi veya hortum ve tebeşir ile yapılan testlerde sızdırmazlık contası ile sıkıştırma barı arasında bir temas olup olmadığı rahatlıkla görülebilir. Ancak temasın ne kadar bir sıkıştırma sağladığından emin olmak kolay değildir. Geminin inşası tamamlanıp denize indirildikten sonra, bu şekilde klasik yöntemlerle yapılan testlerde, eksiklikleri tam olarak belirlemek kolay değildir. Ambar kapaklarında kabul edilebilir bir sıkıştırmanın sağlandığı ancak yapılacak ultrasonik testler ile anlaşılabilir. Taşımacılık sektöründe, hiç bir test yönteminin, ultrasonik test yöntemi kadar hassas sonuç vermediği kabul edilmektedir. Üstelik bu test yöntemini uygulamak da kolaydır.

Ultrasonik test yönteminin başlıca avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Hassas ve güvenilir ölçüm sonuçları vermektedir.
  • En karmaşık durumlarda bile ambar kapaklarını su ile test etmeye gerek duyulmamaktadır.
  • Ölçümlerde kullanılan cihazlar portatiftir ve tek kişi kullanabilir.
  • Ölçümler hızlı ve kolayca yapılabilir.
  • Sörveylerin limanda uzun süre kalmaları gerekmez.

Özellikle alıcı veya satıcı firmalar ve gemi işletmeleri tarafından talep edilen ambar kapakları sızdırmazlık kontrolleri, ileride ortaya çıkabilecek hasarları önlemek ve olası anlaşmazlıkların önüne geçmek açısından büyük önem taşımaktadır. Bugüne kadar yaşanan problemlerin büyük bir kısmı ambar kapaklarındaki lastik contaların eskimesi veya aşınması ile oluşan sızıntılardan kaynaklanmaktadır.

Kısaca ultrasonik test yöntemi, sızdırmazlık konusunda emin olmanın en kesin ve güvenli yoludur.

Tarafsız ve bağımsız bir hizmet veren kuruluşumuz, gemi sörveyi hizmetleri kapsamında, talep eden müşterilerine ambar kapak sızdırmazlık kontrol hizmetleri de vermektedir.


Hemen Teklif Alın

Randevu almak, daha detaylı bilgi edinmek yada değerlendirme talep etmek için formumuzu doldurarak size ulaşmamızı isteyebilirsiniz.

Gözetim Başvurusu
Copyright © 2019 EUROLAB Laboratuvar A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.